Archiv pro Červenec, 2016

Za šochtličkou do kraje dešťů. Slovensko 07.2016

Vyvětrat spacáky, stan, vyprat oblečení propocené v italských serpentinách , na motohadry se vyprdnout, ty nemá význam před další dovolenou čistit a zase zapakovat. Plánovaný odjezd v neděli 24.7. v 8°° nestíháme díky východňárskému nářečí Moraváka Jardy, se kterým promlouváme na sobotním haberském večírku. Promlouvá tedy pouze on, my si trénujeme břišní svaly smíchem. A promlouvá dlouho. Čímž je jasné, že v osm nevyjedeme. Většina slov z Jardovy bohaté slovní zásoby nám dává zabrat. Překladatelský oříšek – ŠOCHTLIČKA, což prý znamená KRABIČKA předurčí název této slovenské dovolené. HLAVNĚ NEZAJET ZA ŠOCHTLIČKOU(*1) DO ŠÓŠÍ(*2). *1-má nová GPS. *2- křoví.

 

Neděle 24.7.2016

Měníme odjezd na devátou a ač nevěříme, že budou Siskini připraveni, jsme v oněch devět u nich. My v motohadrech, Siskini v negližé. A hodně mě překvapili, že se celá rodinka dokáže z pyžamových povalečů přeměnit ve vybavené motorkáře za rovných 20 minut. Ano, vyrážíme v 9,20. Prasiskini a naši mladí nám mávají. Wénovi u toho mávání vlhne zrak. Prý ho mrzí, že nemůže jet s námi. Houby, pláče protože mu odjíždí tchýně.

Siskini jsou pořádně nabalení. Ono nandat na jednu motorku a na jeden minibike 🙂 bagáž pro tři nadprůměrně (a jednu podprůměrně :-)) rostlé Evropany je dost na palici. A když pak má ona Evropanka ten přetížený bike kočírovat i s obřím batůžkem- no co dodat? Smekám.

Ve složení Pepa ( Yamaha FJR1300), já (Honda CBF1000) a Siskini úplně komplet rodinka- Honza + Kuba (Aprilie Caponord), Hanka+ Jirka (Suzuki GSR600) jedeme poprvé.

Jedu za Hankou a občas se leknu, že za 14 dní od poslední výpravy pořádně vyrostla a dost mě ruší její častý dlouhý pohled do strany. Ale dobrý, to se kochá vysoký batůžek Jirka.

Při prvním tankování v Litvínovicích si zažije moje šochtlička historicky první přepočítávání a pak jí ještě zamotá hlavu Honza vedoucí nás městem. Prý si chtěl zkontrolovat své pracoviště a nám připravit první bonus dovolené- exkurzy mezi jeřáby.

Za Lišovem mě šimrá vlas v přilbě. Blbost! Další premiérou této výpravy je má na kraťoučko ostříhaná hlava.

Stavíme v Telči na malou svačinku a Hanka se zlobí na kluky, že nejí k řízkům chleba. Honza si pohrává s mojí šochtličkou a mění mě v orla. Tak to se mi to poletí. Proč mám u téhle zastávky v deníčku poznámku, že mi Honza sebral růžovou pastelku netuším. V životě jsem neměla růžovou pastelku.

Jede se dobře. Je pod mrakem, ale teplo a  provoz mírný. Před Brnem stavíme jen proto, že se začíná Jirka Hance klinkat. Tak prý stavíme, aby nespadl. Houby, zahrál to, protože má zase hlad. Tahle dovolená bude o žrádle. Nakonec jako většina. Hanka se na kluky zlobí, že už snědli půlku chleba. Bojím se sáhnout na řízek. Honza si opět hraje s mojí šochtličkou a nedbá na mé prosby, ať mě postupně zasvěcuje do jejích tajů. Nabízím Hance, že ji něco naložím k sobě, aby se jí jelo lépe. Nabízí mi kluků boty, ty z pochopitelných důvodů odmítám. Při tom vyjde najevo, že má Kuba jen jednu botu. Proč? Protože na zapakování obou nebylo místo. Prý mu jedna stačí. Honza si v nestřeženém okamžiku všímá velkého paklu map v Hančiným kufru. Vše na co si vzpomeneme. Kromě Broumovských a Žďárských vrchů třeba i Českosaské Švýcarsko. Asi nejvíce nás rozhodila mapa Prahy. Na náš trochu vyděšený dotaz, kam jedeme odpovídá, že jsme tajtrdlíci a že když jsme nebyli schopni se pořádně domluvit, tak vzala celou ČR a přilehlé destinace. Místo map by se vešly Kubovi i holínky.

Chybu najet na dálnici odpykáváme zúžením do jednoho pruhu, 40°C horkou dálnicí a krokem jedoucím autem, zdržujícím Pepu. Obilný prach ze sklizně pohodě nepřidává.  Šochtlička mě stále přemlouvá ke sjetí z dálnice a já ji nerada neposlouchám a jedu za ostatními. Konečně sjíždíme na Holešov a po 438 dál. Nevím co Honza mé šochtličce provedl, ale pořádně jí zamotal hlavu. Chce jet úplně jinudy a chytá se až v Bystřici pod Hostýnem na odbočce na 150tku. Až do Valmezu se pod dohledem Hostýnských vrchů jede fajn, což se nedá říct o průjezdu Rožnovem. Hustý provoz a stavební semafory. Prostředí Vsetínských vrchů si pro velký provoz moc neužíváme.

Pomalu končí kraj valašský a cedule se mění z ,,Valašské frgále“ na ,,ovčí sýr a gorbáčiky“. Ke slovenským hranicím na Makov stoupáme pěknými, ač mokrými serpentinami. Moje spokojenost, že jedu přesně tudy, kudy si šochtlička přeje, netrvá dlouho. Před Bytčou odbočujeme vlevo na 507 a u Divinky vjíždíme do blátivého brodu. Kuba nás nefotí, to dostane od Hanky určitě vylágoš. O kus dál hasiči likvidují další mokrý problém. Očividně jedeme po stopách kalamitních lijáků. V Žilině Honza schválně bloudí, točí se, zase bloudí, zase se točí a říká, že mám jet v rámci tréninku první. Blbý fór v nedělním odpoledni v Žilině. Jsem neoblomná, asi budeme nocovat na parkovišti u nějaké firmy. Honzu chuť na pivo přemluví ať neblbne. Po chvíli dojíždíme do kempu Slnečné skaly před Rajeckými Teplicemi.

Platíme s Pepou 22E za dvě osoby, dvě motorky a jeden stan na dvě noci. Hanka dává Kubovi vylágoš za nefocení a jde platit. Že byla recepční trochu mimo jsem si všimla už při našem placení, ale u Siskinů se extra předvedla. Lohla je o 1éčko, což jim prý vůbec nevadilo, protože sebe lohla o éček osm.  Zírám, jak jsou kluci (psát pidisiskini jako dosud už se mi zdá při jejich postavách dost scestný) sehraní a vycvičení. Než rodičové zaplatí, tak mají postavené stany, připravenou večeři a kameny pod stojánky. Úžasné. Večer u kiosku je jako ostatní podobné večery u podobných kiosků. Plky, jako že Kuba musí chrápat, páč má chrápací postavu, že zítra dle předpovědi bude či nebude pršet, doplňujeme hrou v kostky a sázkou o místní nadmořskou výšku. Všichni tipujeme mezi pěti až šesti sty metry. 400 metrů je docela překvapením. Honza si tetuje Hanku. Asi nějaká předehra, či co. Jdeme raději spát.

Ujeto 425km.

 

Pondělí 25.7.

Proč jsem měla tenhle kemp v paměti jako pohodový? Netuším, ale je to nesmysl. Celou noc auta jezdí po hlavní, řvou a rozrážejí vodu…… co to zase slyším?! aha, tak tu vodu v říčce rozrážejí kachny. Nad ránem klinká zvonek ovce. Lezeme s Pepou ze stanu po šesté a zíráme na hustou mlhu převalující se přes skály. Ostatní chrouní, ač si Hanka nařídila budíka. V půl osmé leze ze stanu a stěžuje si, že budík nezvonil. Houby, nařizovala si ho po několika hořkých a už tehdy věděla, že se jí vstávat chtít nebude. Teď už má ale zase plno elánu a staví rodinu do latě. Nebo se o to alespoň pokouší. Fakt je, že kluci fungují skvěle. Připravují snídani, pakují se na výlet a ani neremcají. Pravda je, že se ke slovu často nedostanou. My ano, my se nedáme a když Honza vyndá z kufru mapu Českosaského Švýcarska tak máme slov až moc. Hlavně veselých. Prý jsme nevděčná pakáž. Což jsme.

Slnečné skaly už dělají čest svému jménu, krásně nad námi září. Pakujeme do stanů vše co dnes nebudeme potřebovat a vyrážíme jen na lehko. Docela úlevné. Honza zas chce, abych jela první, ale vzhledem k tomu, že byl s mojí šochtličkou o samotě to nepřipadá v úvahu. Skoro se divím, že z kampu ukazuje doleva, směrem na Žilinu, tedy přesně tam, kam jet opravdu máme. Dokonce i při průjezdu Žilinou se shoduje naše trasa s růžovou čárkou v šochtličce….. (AHA!!! Záhada z Telče vyřešena! Tahle růžová trasa byla onou sebranou růžovou pastelkou!)…a vede nás směr Terchová. Za Žilinou se tříská pohled na zelené kopce Malé Fatry s pohledem na stovky světel stožárů a továrních hal. Himl to se sem nehodí! No jo, jenže oni mají Slováci krásně všude, tak kde si mají ten průmysl postavit, že jo. Po opuštění průmyslově výdělečné zóny klesá kvalita silnice a vzrůstá kvalita výhledů. Vjíždíme do zóny výdělečné turisticky.

Motorka v šochtličce (už nejsem orel) i ta pod mým zadkem mě dovedly přesně tam kam měla. Na parkoviště v Biely potok. K výchozímu místu do Jánošíkových děr. Honza se slečnou na parkovišti prý koketuje, nebo nám to později alespoň tvrdí. Vzhledem k tomu, že mají s Hankou dvě děti, tak předpokládám, že s ní svého času koketoval líp. Platíme 6E za dvě motorky. Zdá se nám to moc, ale daň turismu je krutá a neústupná.

Zamykám si věci na svoji motorku a Pepa k Siskinům. Cíl dnešní cesty- túru přes Diery a Rozsutec si z dětství dobře pamatuji a je mi jasný, že ji dnes nedám. Já bych tedy dala, ale moje koleno ne a samotné tu počkat nechce. Jdu s ostatními dokud to považuji za rozumné nebo o kousek dál až za Podžiar a pak se bohužel vracím. Stejně jsem ušla pěkný kousek cesty v soutěsce, po chodníčcích tu dřevěných, tu kovových kolem Hlubokého potoka bystře padajícího po skalách. Po cestě zpět jdu pomalu, kochám se vápencovými kaňony s vodopády a kaskádami a snažím se nemyslet na to, co mi právě uniká. Stejně s tím nic nenadělám. Uklidňuji se tím, že v tom štrúdlu turistů to po žebřících a řetězech stejně nebude žádný krásný zážitek. Docházím na parkoviště plné aut tak napůl českých napůl slovenských a jdu na kávu a vodu do kiosku. A ostatním vůbec nezávidím, nebo si to alespoň namlouvám. Odpočinek mi jde za chvíli na nervy, tak se s šochtličkou a mapou radím co a jak. Šochtlička mi říká: nic se neboj a jeď za mnou. Nebojím, jedu. Vracíme se spolu směrem na Žilinu, takže zase hlavní, ale za chvíli poslouchám motorkáře na displeji a následuji ho vpravo na Starou Bystricu. Pěknou prázdnou silnicí trochu nastoupám a v zrcátku vidím kopečky, v kterých se právě potí zbytek party. Nesmysl! Jich je pět. Já jsem zbytek. Těším se na romantické výhledy. Marně, za obzorem vede silnička mezi mírnými svahy. Nijak pěkný výhled ani na baráčky. I ty jsem tu čekala jiné, než z doby: když vy břízolit, tak my o štok. A do toho samé nepochopitelné snížení rychlosti. Takže suma sumárum méďa Béďa šeď šeď. Dojíždím k parkovišti a váhám zda vůbec od motorky odejít a když jo, tak jestli v motohadrech či bez nic. A pokud-li bez nich, jak jim zabránit v promoknutí. Ba ba, nad kopcem se to škaredě škaredí. Přeci jen moto opouštím a jdu asi půl kilometru ke vchodu do skanzenu Vychylovka. Kromě skanzenu je tu i pokladna národní technické památky- lesní úvraťová železnice. Vlak už houká v nádraží….., takže co bych courala pěšky, když můžu vláčkem. Platím 4 E a s pár lidmi, vlastně s důchodci a dětmi, usedám na dřevěnou lavici. Z chmurných myšlenek, že akční dovolené mám asi za sebou a teď už mě čekají jen zážitky důchodcovské, mě vytrhává pěkná průvodčí. Lituji, že tu nejsou chlapi, to by bylo pokoketováníčko. Tuším, že být tu všichni, vznikaly by vtipné historky. Že by se mi po ostatních stýskalo? Průvodčí mi cvakne lístek a vyrážíme po úzkých kolejích starých lesáků. Bohužel motoráčkem, parní tu jezdí jen o víkendu. Vystoupání systémem cik cak je zajímavé a cesta trvá asi půl hodiny. Procházení skanzenu mě moc nenadchlo. Prostě sem tam dřevěnka a z celkového dojmu je zřejmé, že sem byly přestěhované. Víc mě lákají halušky u starého nádražíčka. Sedám si pod střechu a dobře dělám. Z dálky je slyšet bouřka. Doufám, že je nevymáchala na žebřících. Příjemná paní halušková mi nabízí žinčicu. Nu dobrá, vyzkouším to a doufám, že si nezadělávám na veselou historku do deníčku. Prší, čekám na vyčasení, ale odnikud to na lepší počasí nevypadá. Nad Fatrou sa blýská. Neměla bych se začít bát o manžela?

Déšť trochu ztrácí sílu, tak jdu do toho. U motorky se oblékám do trochu promočených hadrů a jedu zpět. Ve Staré Bystřici zajíždím ke Slovenskému orloji. Dřevěná stavba z roku 2009 je prý největší sochou na Slovensku, znázorňuje patronku země Pannu Marii Sedmibolestnou a je …… chvíli přemýšlím, jestli zajímavá, divná nebo krásná. Po delším vynadívání se přikláním ke krásná a překvapivá. Myslela jsem si, že se tu o ni trochu rozepíšu, ale články, ze kterých jsem se chystala čerpat chrlí slova jako: nejpřesnější na světě, časoměrný přístroj, astroláb, bronzové plastiky, drapérie, ónix…… a těch slov je neskutečně mnoho. Takže žádné rozepisování. Nastartujte motorky a dojeďte se do kysucké malé podhorské obce na ten zázrak podívat. Stojí to za to.  Po dostatečném vynadívání chci jít do krámku koupit kafe a pečivo na ráno. Nemusím. Volá Hanka a že prý kde jsem. A hned jsem dostala vylágoš, že sem chce taky. Co dodat. Nebráním jí. Prý zrovna vyjíždějí z parkoviště Biely potok a v Terchové nakoupí. Pomalu sjíždím na hlavní a čekám na ně. Neprší, ale né že by se k tomu nechystalo. Konečně  usychám, zařazuji se do naší minimotokolony a s děsivými mraky v zádech míříme ke Slnečným skalám. Asi pomalu, usoudil nějaký místňák a v brodu, který mě trochu překvapil mě překvapil ještě víc. Dost rázně nás předjel a to co na mně doteď uschlo už zas uschnout potřebuje.

U stanů lezu z motorky svěže, což se o ostatních říct nedá. Jsou zdrchaní. Prý je překvapily řetězy, drsný výstup a ještě drsnější sestup. Prý si dost sáhli do pohybových zásob a už už vytahují historky. Nemám ráda historky, u kterých jsem chyběla. Pepa se mě asi snaží potěšit a říká, že to přes Rozsutec bylo i pro něj dost na hraně a že bylo zamlženo a nebylo nic vidět. Je zlatý. To nebrání tomu, abych se smála, když si převrhne vak s motohadrama do louže v našem stanu. Trochu podezřelé louže. Napršelo nám jen na jedno místo. Nesouhlasím s tím, že je stan vadný a raději po původu louže nepátrám. Rozhodně to začíná zavánět veselou historkou. Postupně se trousíme na pivo do kiosku a už mě zase začínají štvát. Ukazují mi dnešní fotky. Fakt nejsou vůbec hezký. Smějí se při vzpomínkách na četné vozembouchy a já jdu raději do sprchy. Hanka plánuje trasu na zítra. Prý jednoduchou. 7km se dá ujít za 2 hodiny. Teď se smějeme všichni. Včera tvrdila, že dnešních kilometrů 12 se dá ujít za hodiny 3.  Obsluha kiosku dnes trochu vázne a objednané maso musí dorazit z R.Teplic. Čekání stálo za to. Bylo dobré a bylo ho hafo. Ještě že jsou tu mlaďoši, dojíždí Pepovu porci. Únava je na ostatních znát, jdeme brzy spát.

Dnes ujeto…… já 136km. Ostatní míň jezdili, víc chodili, lezli, šplhali, brodili se, padali, nezodpovědně sobě počínali a ještě si ani nezapamatovali ušlou a ujetou vzdálenost.

 

Úterý 26.7.

Na dnešek spím o poznání líp, ač se mi to auta, vlak a ovce snaží znepříjemnit. Zase lezeme s Pepou ze stanu po šesté a zase okolo sedí mlha. Dnes to bohužel nevypadá, že by nad ní bylo něco modrého. Začínám chápat, proč se včera Honza na otázku jak bude, zatvářil tak nepřívětivě. U snídaně si Pepa vzpomněl, že máme známého, který má v Těrchové chatu a že nám ji už dlouho nabízí k levnému pronajmutí. No nic, teď už je pozdě. Honza s Hankou se trochu mračí a Hanka rozhořčeně hlásí že: ,,taková to mohla být krásná dovolená a zas je to jenom expedice“. U mlaďochů ve stanu se to hemží, ale vzápětí se zase dohemžilo. Dostat je po ránu z pelechů není nijak jednoduché. Hanka vaří na snídani asi tak 5 litrů vody. Nechápu, dokud nezačne zalévat kávu a asi tak půlku vody vycmrndá. Prý se nemám smát. Konec ranních plků.

Říkám šochtličce, že pojedeme na Strečno. Zase vše necháváme v kampu a sotva vyrazíme je po mlze. Za plného slunce přijíždíme pod hrad Strečno a slečna parkovná nás kasíruje 1,50E za moto. Ukazuje nám místo pro motorky a nechává nás uložit si hadry k ní do stánku. K 1,50E přidáváme úsměv. Siskini jsou za drsňáky a jdou po schodech. My delší, za to lepší cestou okolo. U kasy jsme první. Paní se ptá, zda chceme lístky seniorský. Zděšeně a důrazně říkám že ne, Pepa odpovídá že on ano. Paní říká, že to máme za seniorský oba ( 3,30E). Ještěže se Siskini na schodech zpozdili. Na prohlídku dorazili včas. Dobře zrekonstruovaná zřícenina stojící na vápencové skále ve výšce asi 420m.n.m. byla prý původně hradem postaveným na přelomu třináctého a čtrnáctého století. Vyslechli jsme mnoho dat a údajů, z nichž mě nejvíc zaujala vláda rodiny Bosňáků. Žofie Bosňáková byla asi dost akční a nadčasová baba. Kromě dat a letopočtů jsme si vyslechli i pískání na lízálkovou píšťalku jednoho z návštěvníků. Od této chvíle si Hanka myslí, že jsem nepřítelem dětí. Nejsem, jsem nepřítelem hloupých rodičů, nechávajících své ratolesti rušit a znervózňovat průvodce na hradech. Hanka tvrdí, že jsem byla drsná. Nebyla. Kam tomu dítěti tu píšťalku nacpu jsem řekla takovou silou hlasu, že mě nemohlo to dítě slyšet, ale doufám, že maminka s tatínkem jo. Po prohlídce si dáváme oběd u stánku s veselým pánem.

Prohlídka vesničky pod hradem mi zabírá jen chvilku. Hanka si ji prohlédla cestou sem a teď mě honí, že nemám zdržovat. Nevadí. Stejně mě ta parodie na stará stavení moc neoslovila. U motorek mě Hanka honí zas. Prý si nemám hrát s šochtličkou. Stejně se rozjíždím dřív než ona a to jsem šochtličce stihla říct, že jedeme do Vrátné a že může jet trajektem. Na přívozu se kromě nás vezou i kachny a obsluha- mladý, velmi pohodový kluk je trochu dost mimo. Vypadá to, že měl k snídani veselé koláčky. Ptám se kolik platím za dvě motorky a dvě osoby. Odpovídá: ,,Nevím. Kolik to je?“ já:,,nevím, to byste měl asi vědět vy“. On:,, to máte jednu motorku za 1,50 a jeden člověk za 0,20. Tak za kolik to máte?“ já: ,,za 3,40“ on: ,,jo? No tak asi jo, tak mi to dejte“. Siskini po trošku delší diskuzi zaplatili to samé. Během celé transakce se šťastně usmíval. Budiž mu to přáno.

Jakýmisi vesničkami se opět dostáváme do Těrchové a odbočujeme do Vrátné. Honza mi i přes prosby nestaví u benzínky. Asi si benzínu cucnu z Caponorda. Na parkovišti pod lanovkou nás nějaký opět vysmátý mladík naviguje na vyvýšený betonový plácek asi tak 5×5 metrů. Nechápu jak se na něj dostat, jak na něm zaparkovat a už vůbec né, jak se dostat z něj. Tvrdí, že je to plac pro motorky a budku na uložení motohadrů nemá. Usuzujeme, že si nezaslouží parkovné. Neplatíme a jdeme zaplatit lístky na lanovku. Ani ty neplatíme, protože paní lanovková netuší, jak to s tou hrozící bouřkou dopadne a zda se pojede. Za chvíli to ví a moc dobře to víme i my. Odpověď cítíme na vlastní kůži. Doslova. To co přišlo nebyl déšť, nebyl liják, nebyla průtrž. Bylo to vylití miliónů kýblů odkudsi z Kriváně, či Chlebu. Stojíme namačkáni pod ministříškou u kiosku a sledujeme stoupající vodu pod nohama. Desítky podobně postižených lidí jsou poschovávány pod každým výklenkem či stříškou. Honza to komentuje:,,každý den musíme mít nějaký intenzivní zážitek“, Pepa odpovídá: ,,jo jo, Hanka to krásně naplánovala“. Hanka nedbá a snaží se najít na foťáku správný režim. Podvodní režim bude nejlepší. Příval vody neustává, pod námi se tvoří jezero a mlaďoši si lebedí, že jsme uvízli u kiosku s jídlem. Honza hlásí Hance:,,napiš si do deníčku 10,50“ Hanka, oči v sloup:,,zase žerou“. Na motorky není clonou vod vidět a předpoklad, že přivázané motohadry zůstanou alespoň trochu suché je nesmyslný. Zdá se, že bouřce docházejí síly a na motorky už je trochu vidět. Pepovi je v mokrém tričku zima a usoudil že právě nastal čas k hrdinnému přeběhnutí k motorce pro mikinu. Bouřka si počkala, než vyndal suchou mikču z kufru navlékl ji na sebe, škodolibě se zachechtala a vylila na něj další dávku vody. Slovenská bouřka má smysl pro humor a my se chechtáme s ní. A aby nebylo smíchu málo zahlásil Jirka: ,,Ještěže jsme nechali nepromoky ve stanu, budeme je mít suchý“. Upozorňuji že okolo stanů teče říčka Rajčanka a vůbec není jisté, jestli tam stany a tím i jejich nepromoky ještě jsou. Pepa odpovídá, že už stejně na dnešek nemáme zaplaceno, tak tam ty stany nemají co dělat. Do našich bystrých postřehů, řečených dost nahlas, abychom bouřku č.2 přeřvali Hanka hlásí, že už tady nechce být. Tentokrát s ní všichni vřele souhlasíme. Ale stěžovat si můžeme tak akorát na nádraží. Ještě jsme dopadli dobře, taky nás mohly živly uvěznit někde nahoře. ,,Támhle se to trhá“ hlásí Hanka. Kuba se ptá:,,lavina?“. Ale Hanka má pravdu, bouřka č.2 nám mává z dálky a vypadá to, že bouřka č.3 se nedostaví.  Z výletu na kopec dnes nic nebude. V mírném dešti jdeme k motorkám, které kupodivu stojí na svých místech. Ještěže byly na vyvýšeném místě. Při oblékání hadrů, ze kterých crčí voda jsme zachmuřeni a jen přítomnost mlaďochů nám brání k hlasitému použití hodně sprostých slov.

Bahnem tekoucím po silnici jedeme okolo dravé, hnědé, hnusně široké řeky, která vypadala po cestě sem, jako romantická, zurčivá, průzračná bystřinka. Dole stavíme na benzínce. Každý pohyb v tom mokru je chuťovka. Moc bych si přála jet někam, kde by sluníčko za jízdy sušilo mé provlhlé tělo. Chvilku to vypadá, že tam nahoře mé přání vyslyšeli. Pár slunečních paprsků vítám širokým úsměvem. Asi se ho lekly, zmizely a těsně před S.Skalami nám mírně osychající svršky ze shora opět promočili. V kempu už zase neprší a snažím se navěsit motohadry k teplému motoru. Jenže mám malý motor a velké motohadry. Siskini si dělají večeři. Chystám se k tomu samému, ale začíná krápat. Se slovy:,,už mám dneska vody dost“ vše rychle sklízím a jdu za Pepou do kiosku.  Prodlužujeme pobyt  o další 2 dny a tentokrát s Pepou platíme 27E. Siskini platí taky úplně jinou cenu, než minule. Začínáme si říkat, že slovenské školství má mezery v matematice.

S nadcházejícím večerem se nádherně vyčasuje a můj návrh jít do Rajeckých Teplic všichni až na Pepu vítají. Uklízím hadry a beru si suché boty, neb stan ani nic v něm Rajčanka neodnesla. Změna- nejdeme, do R.Teplic se musí jedině po silnici a to bude opruz. Po několika změnách jdeme- nejdeme a mého vyndávání- uklízení hadrů nakonec odcházíme. Do R.T. sice nedojdeme, ale to je fuk. Né že by se mi šlo po naučné kamenité stezce vedoucí z kopce do kopce nějak dobře, ale výsledek stál za to. Krásné výhledy na večerním sluníčkem ozářené měkké kopečky. Sedíme na kládách nad loukou a kocháme se. Všimnu si velikého, krásného, modrého brouka. Sborové ách, jé…. Hanka sráží slovy:,,takových už jsem viděla“. My ostatní ne a tak se na ni obdivně podíváme. Hanka si fotí jakousi ploštici vzdálenou od našeho živého drahokamu asi tak jeden metr. Po uzření modrého brouka vypustí své ,,ách“ sólově. Po cestě zpět se Hanka s Jirkou předhánějí ve znalostech místní flóry. Snažím se přidat, ale moje názvy, které jsou určitě správné, neb mě je učila kdysi dávno babička, neberou vážně. Prý pantoflíček, slzička panny Marie, a střílecí jitrocel nic není. Nevzdělanci! Hází názvy odborné a asi správné. Jsou dobří, no.

Po hodině a půl se přidáváme k Pepovi sedícímu v kiosku a hrajeme karty. Kuba vyhrává na celé čáře. ,,Ten má kliku“ říkám bohužel zrovna v okamžiku, kdy Honza čte z telefonu: ,,v Tatrách zemřel Čech po zasažení blesku“. Samozřejmě z té náhody vzniká dlouhá, hloupá a zbytečná diskuze o mé necitlivosti. Chjo, prohrávám a ještě jsem pro srandu kamarádům. A to má Honza povolený telefon jen na počasí. Smích tu pakáž přechází jen zjištěním, že onen smrtelný úraz byl zrovna v době, kdy oni lezli po žebřících na Rozsutci a kolem nich létaly blesky. Tam prý v tu chvíli Hanka nechtěla být. Věřím. Doplkat, nandat mokré motohadry do kuchyňky a spát.

Ujeto 112 km

 

Středa 27.7.

Motohadry mi z kuchyňky nikdo neukrad. Kdo by je taky chtěl, takhle mokrý. Já je taky nechci, ale projet se chci. Takže neremcám a po snídani se do nich se zatajeným dechem a drkotáním zubů soukám. Hanka pronáší své dnešní první: ,,rychle“ a já vyhlašuji soutěž, kdo uhodne, kolikrát to ještě do konce dovolené pronese. Cesta stejná, jako oba předchozí dny. Žilina, Těrchová a pro velký úspěch Vrátná. Říčka Varínka je zase průzračná a doufáme, že jí to vydrží do našeho odjezdu. Dnes nás na vyvýšený beton nikdo nenaviguje, ale Honza tam stejně zajíždí, my ostatní parkujeme rozumně okolo.

Paní Lanovková hlásí, že dnes lanovka jede a ptá se, zda chci seniorský lístek. Tentokrát u toho bohužel ostatní byli. Na rozdíl od ostatních se mračím a nechci ho, i když bych ušetřila 1,50E. Platím 11,- a Pepa 9,50. Při čekání na lanovku mě hloupě napadá, že vypadáme jako třígenerační rodina na výletě. Trošičku se tou myšlenkou orosím.  750ti metrové převýšení do nadmořské výšky 1490m zdoláme pohodlně, mastňácky a rychle. V lanovce říkám Hance, že to s tílkem a sukýnkou přepískla. Ač je krásně, mám džíny, triko a mikinu. Vím, co hory dovedou. V sedle pod Chlebom vystupujeme do tepla většího než bylo dole. Bude mi hic. Nemám tušení co hory dovedou.

Stojím pod rozcestníkem, nade mnou nalevo Chleb, napravo Velký Kriváň a rozumně si říkám, že s bolavým kolenem přece nemůžu vylézt ani na jeden z těch lákavých kopců. Ostatní se vydali delší, zato horší cestou na Kriváň. KRIVÁŇ! Šest písmen vonících dětstvím a vzpomínkami. Horský vzduch a opojné výhledy se mnou mávají, posílají zdravý rozum do kytek a dávají zelenou bláznivým emocím. Na Kriváň ještě jednou v životě vylezu! Jdu na to. Snažím se vnímat jen kýčovité výhledy, rozkvetlé stráně a nemyslet na mé pokulháváníčko. Kdesi před půlkou cesty uvažuji o prohře. Ostatní jsou v dáli a mně je jasný, že jsem se přecenila. Ještě dojdu támhle do toho sedla a uvidím. A viděla jsem. Na druhou stranu. Rozhlížím se po přenádherném kusu země, uvědomuji si vůně hor a květin, vstřebávám nadčasovost okamžiku a najednou mě nic nebolí. Nějak mě to čapne, je mi krásně lehoučko a vydávám se do vrchu kamennou sutí s přiblblým úsměvem. Takhle nějak se šklebím každé jaro při první jízdě do přilby. Nechápu jak, ale stoupám horským terénem bez nejmenšího problému. Tohle je rehabilitace po operaci kolene! To by měli páni doktoři předepisovat! Jde se mi skvěle a  mé nadšení mě dokopalo i na minivršek před vrcholem. Pózuji, vypadám (či si tak alespoň připadám) jak starý tatranský vlk a ostatní se ani nedívají, ani nefotí. A tak by mi to slušelo. Jen euforie z podaného výkonu mi nedovolí být mrzutá. Naopak. Nahoře mě přepadá velikánská radost. Poskakuji jak kamzík a fotím se u nápisu ,,Velký Kriváň“. Rukou zakrývám ,,Velký“ a posílám výsměšnou SMS bratranci Jardovi, který mi bude závidět, že jsem zdolala horu našeho dětství. Že jde o horu úplně jinou, podstatně snadněji dostupnou, mu alespoň na chvíli zatajím. Nemůžu se vynadívat, užívám si výhledů a atmosféry a zapomínám, že budu muset dolů. Dolů to jde o poznání hůř. No safra, tak to už nebude s takovým zápalem. Ostatní jsou dávno v hospodě u lanovky, když se opatrně sunu ze stráně. Doklopýtám, oddechnu si a dosednu a Hanka říká:,,Rychle! Jedem!“ Skoro si nestihnu vyndat jízdenku. Nevadí, odpočinek v lanovce mi stačí a náladu mám pořád stejně skvělou. Vlastně ještě lepší, neboť Hanka dole fotí babku s gorbáčky a rozlítí ji tím. Čímž nám připomene historku dávnou, ale stále vesele připomínanou. Hlavní roli v ní měl medvěd s igelitovou taškou na hlavě. Paní gorbáčková si igelitovou tašku na hlavu nedává, ale důrazně Hanku nabádá ke koupi balíku jejího domácího sýra za 5 éček. A pokud si ho Hanka nekoupí, stihne ji a tím i nás přísný trest, pravděpodobně v podobě kruté bouře. Tomu všichni věříme a Hance vysvětlujeme, že se nesmí zdráhat. No tak co, koupíme ho společně a budeme mít do konce dovolené o jídlo postaráno. Pepa vyndává z kapsy 3,-E a Honza 20,-. ,,No vidíte! Mladí maj peněz dost a my staří ne“ povídá statná sýrařka, dívá se na mne a ještě mi se slovy: ,,dám to tady gazdinej“ podává balíček se sýrem. Ač je tu krásně, byla bych nejraději někde úplně jinde. Někde, kde ctí stáří a nesmějí se mu, pacholci.

,,Rychle, pospěšte“ nevnímám a ostatním ujíždím okolo čiré Varínky dolu k ústí Vrátné. Je nádherně a vypadá to, že vše krásně proschne. Ostatní za dost dlouho přijíždí, v Těrchové odbočujeme vpravo a okolo Jánošíkových děr jedeme dál. V Zázrivé Honza staví u kiosku s obřím nápisem ..Nejlepší halušky v okolí“ a než stihnu slézt z motorky se zase rozjíždí. Netuší, kterak mi rozbouřil chuťové smysly. Ty sliny budu během nadávání polykat až do Martina. Nemusím. Po pár stech metrech zajíždí k restauraci Jánošíkov Dvor. Ta cedule patřila k němu. Prostředí pěkné, jen zas takové nedotažené, jako vše tady. Jako kdyby se jim zachtělo mít vše pěkné a lákavé a pak si řekli, že už je té krásy kolem i tak moc a že už nalákali lidí až až, tak to trochu něčím pokazí, nejraději bincem a plevelem. Polívku a pití dostáváme hned, na hlavní jídlo dost dlouho čekáme. Nevadí, Pepa má alespoň čas na domluvu o předání nalezeného mobilu. Tahle domluva prý začala už na parkovišti ve Vrátné, proto jsem na ně tedy tak dlouho čekala. Pán přijíždí, s velkými díky mobil převezme a my pořád čekáme. Největší hlad hlásí Kuba, tak na něj zapomínají úplně. Pepovi nedávají k rybě chleba a z obou stran se stahují mraky. Mračí se stejně, jako hladový Kuba. Když už je vše vyřešeno, všichni včetně Kuby máme žaludky plné, tak stejně na Hanky,,rychle“ nereagujeme, protože se nám do toho deště nechce. Ano, jsem konečně v suchu a zas to vypadá na promoknutí. Mé nepromokavé Psí hadry mají někde hranici nepromokavosti a tu už jsem překročila. Čekám, že si Siskini vezmou nepromoky, ale prý je mají ve stanu. Ptám se, proč je vozí na dovolenou? Prý kdyby pršelo. Odpověď mi zase vrací úsměv na tvář a ani neremcám, když vyjíždíme do deště. Můj úsměv déšť zahnal a jede se bezvadně. 583 nás provází krásnými dlouhými zatáčkami mezi kopci Malé Fatry. U Parnice odbočujeme na 70tku, přestává nás provázet říčka Zázrinka a vítá nás řeka Orava. Ještě si užíváme miniprovoz, skvělou silnici a zatáčky kolem širokého Váhu. Opět projíždíme přeháňkou, ale v Martině už je zas slunečno. Tady ano, ale při pohledu do zrcátka se leknu. Za námi je černota nejčernější. Na Kriváni musí být peklo jako včera. Děkuji mu, že nás dnes nechal v pohodě. Na hlavní 65tce zůstáváme jen kousek a raději odbočujeme na tu pravou ořechovou dovolenkovou žlutou a posléze bílou na Slovany. Jižní část Malé Fatry turisty asi tak neláká a to je dobře. Bezva zatáčky, příroda a nádherné dlouhé úseky bez jediného obydlí. Kdyby tu nebyla tak skvělá široká nerozbitá asfaltka, tak si myslím, že tu není žádná civilizace. První známky civilizace nacházíme až po mnoha kilometrech v Klačně. Popíjíme kafe u hospody, kam asi moc turistů nezavítá. Jsme tu trochu za exoty. Paní kafová je moc příjemná a ostatní nás po očku pozorují. Snažím se domlouvat s šochtličkou a Honza mi kupodivu radí. Po kafi odbočujeme z krásné bílé, na překvapivě neméně krásnou červenou 64. Zase jedeme po skvělé silnici sami, projíždíme Strážcovské vrchy a za další odbočkou přijíždíme do Čiman. Ostatní staví na kraji, mně to nedá a chci si konečně dojet s šochtličkou do cíle. Ten mi hlásí po tři sta  metrech. Vracím se a hlásím, že tady to máme na dlouho. Oněch tři sta metrů je obklopených malovanými roubenkami a je jasné, že další jsou i na vedlejších cestičkách. Z letáku jsem myslela, že tu uvidíme jeden dva baráčky a teď mě to tu nadchlo. Nádhera. Rázovitá obec Čičmany ležící v 655ti m n/m pod masívem Strážov je prvně zmiňována v roce 1272. Známá je vápnem malovanými ornamenty na roubenkách. Procházíme, fotíme a žasneme. Úžasné. V jednu chvíli se Hanka rozchechtá a kdo zná Hanku ví, že její chechtání musí slyšet až v Žilině. Kouknu, vidím co ji rozchechtalo a rozesměji se taky. Postavy na velkém plakátu u muzea výšivky mají podivné ksichty. Moc to našim klukům v krojích sluší :-). Výšivka je dalším místním artiklem.  Dokonce hlavním, ornamenty na dřevěnkách jsou touto výšivkou inspirovány. Prý se podle nějakých detailů na ženských krojích předpokládá Balkánský původ.

Je tu tak krásně, že nás ani Hanka nehoní, ale stejně nakonec odjíždíme. Pokračuje cesta krásnou neobydlenou krajinou. Nikde nikdo, až oranžová obří budova tovární haly Kofoly v Rájecké Lesné tu idylku kazí. Od té doby začíná provoz. Ještě s Hankou stavíme u přírodního výtvoru Poluvsianská skalní ihla. 15ti metrový jehlovitý skalní útvar je hned u hlavní a tak nás moc nezdrží. Za chvíli dojíždíme za pánskou osádkou do kampu a trávíme běžný dovolenkový večer. Jó, zas byla sranda. Jdu spát maximálně spokojená s dnešním dnem. KRIVÁŇ J

Ujeto 192 km

 

Čtvrtek 28.7.

Dnes už vím, proč tu je takový provoz. Náklaďáky tudy míří pro hektolitry hnědé limonády. A že jich je. Opět slušně nevyspalá sedím u kuchyňky, hlídám sušící se hadry, mobil na nabíječce a popíjím kafe. Nikde nikdo, všichni ještě spí, protože kempem dnes ještě neprošel budíček. Z myšlenek mě vytrhává zvonění. Každý den zvoní ovečka tak poklidně, ale dnes je zvonění nějaké potrhlé. A už ji vidím. Běží jak o život, jak kdyby ji ten pes, co ji honí mohl něco udělat. A ten přitom vrtí ohonem v očekávání nadcházejících hrátek. A za ním běží panička. Vypadá to na nějaké hromadné závody. Mohutné ,,fuj! ke mně!“ psa zarazí ve skoku a probudí kemp. To je dobře. Jen ať už z těch pelechů lezou.  Při snídani mě Honza zasvěcuje do tajů šochtličkářů a na Hanky ,,rychle“ reaguje, že my, šochtličkáři to máme těžký.

Jedeme opět přes Žilinu a Honza v ní zase bloudí. Ve Staré Bystřici parkujeme za pět minut devět a Honza tvrdí, že proto bloudil, aby nám to k orloji vyšlo přesně na celou. Užijeme si procházející sochy orlojem, vyslechneme zvonění a poté dáváme pozor na výklad průvodkyně, která nám o orloji vše vysvětlí. Poslouchám ho podruhé, ale vůbec mi to nevadí.

Jedeme dál na Oravu, po cestě zamávám Vychylovce a vláčku. Do Oravské Lesné nás vedou krásné zatáčky ve stoupání. A … začíná pršet. Začíná mi to už docela vadit. V Zákamenné stavíme natankovat a ostatní se mě ptají, proč nesvítím. Já bych i svítila, ale motorka už má té vody asi taky dost. Chlapi se jí dívají pod sukni a nemohou najít žádný problém. Přesto začíná svítit. Asi ji pošťourání pod sukní stačilo. Honza se tváří, jako že to opravil. Vjíždíme opět do deště a opět nesvítím. A od té doby se to střídá. Svítí, nesvítí, svítí pouze dálkové, nesvítí nic a tak pořád dokola. Alespoň Honza přestane prudit, že mám jet první. Ve vesnici s nádherným názvem Zubrohlava mi šochtlička říká, ať odbočím na Bobrov. Honzova šochtlička (jmenuje se Terezka a Hanka na ní žárlí) nás vede po hlavní. Tak teď vím určitě, že je to blbě! Mapu mám ještě v paměti. Tady jsme měli odbočit! Honza staví po pár metrech u nějaké pofidérní hospody a mě je jasné, že se mi právě dostává lekce. Říká, že jsme měli odbočit, ale že rovných dvanáct a tak hledal hospodu. V uších mi zní jeho ranní rada: ,,vždycky to, že jedeš jinam než máš, dobře zdůvodni“.  Hospoda se nám nelíbí, odbočujeme tedy na onen Bobrov. Vesnička je to zajímavá. Jako by se rozhodla, že bude turisty přijíždějící z Polska vítat na Slovensku v novém hávu. Opravuje se, staví se a když to zas nepokazí nějakými maličkostmi, tak to bude určitě parádní. Obcházíme prostor kolem kostela a zjišťujeme, že se tu taky nenajíme. Hospoda vypadá dobře, ale otevírá až odpoledne. Škoda, že nás hlad žene jinam. Na dosah je nějaká křížová cesta, která by mohla končit pěknou kapličkou (že tomu tak je zjišťuji později na internetu. Přeci jen jsme se tam měli, ač hladoví, vypravit). Honza pátrá v Terezce a já se o to samé pokouším v šochtličce po nějakém místu k nasycení. Oravu, coby místo zasloužící si projetí a propátrání jsem navrhla já a nerada teď přiznávám zklamání. Nějak bych to tu čekala víc turisticky přitažlivé. Terezka s šochtličkou shodně hlásí, že se nebaštíme ,,u Endyho“, což je snad nějaký ranč u Námestovo. Stejně zpět musíme, nechce-li se nám do Polska. Mapa říká, že Endy má svůj ranč na břehu nádrže. Těším se, že poobědváme u pěkného výhledu. Těším se marně, je-li tu voda, pak dobře maskovaná. My s Pepou dostáváme jídlo brzy a pak jen čekáme, až ho dostanou i Siskini. A hlavně Kuba. Zatím se mu všude dostává jídlo jako poslednímu. Po chvíli si s Pepou gratulujeme, že už jsme najedeni, neboť v okamžiku, kdy číšnice pokládá Siskinů jídlo na stůl vjíždí do dvora náklaďák toi toiky a chystá se k výměně útrob modrých kadibudek. Zajímavé výhledy k obědu začíná doprovázet i peprné aroma. Dobrou chuť, Siskini J.

Najedeni vyrážíme pod sluncem, ale jak už to tuhle dovolenou chodí, okolo se honí mraky a je jen otázkou času, kdy nás dohoní. Při objíždění jižní strany nádrže Orava je jasné, že onen turismus je tady. Asi bychom se tu najedli v lepší atmosféře, ale teď tu nestavíme a s plnými pupky jedeme dál na Tvrdošín. V Podbielu se ukazují první roubenky a abychom jich viděli víc, odbočujeme na Zuberec. Mezi špičatými zalesněnými kopci Roháčů dojíždíme na parkoviště ke skanzenu. Na otázku, co si vzít na sebe, se nedá jednoznačně odpovědět. Teď je hic, ale co bude za pár minut nikdo netuší. U vstupného hlásím rychle, než se mne zeptají, jeden normál + jeden senior. Hanka požaduje dva normál a dva dětské. To jsme ale motogang.

Sotva vlezeme do staré vesničky potkáváme Kamila, kterého známe z dob dávných. Trochu poplkáme a pak se rozprskneme po skanzenu. Z padesáti staveb je mnoho funkční a Pepa vcelku snadno našel krčmu. Funguje dobře, zrovna tak jako vodní mlýn, hrnčířská dílna, tkalcovský stav a spousta dalšího. Skanzen vypadá, na rozdíl od Vychylovky, tak nějak zabydleně, opravdově. Nechybí ani husy, kozel a ostatní na vesnici nezbytná fauna. Nepřekvapila by gazdiná okopávající brambory na jednom z políček, . U dřevěného gotického kostela sv.Alžběty ze začátku 15tého století chvilku posedíme, shlížíme na dědinu pod námi, špičaté kopce kolem nás a na blížící se mraky. Procházím zrovna starou školu, když se liják spustí. Kuba sedí pod jakýmsi přístřeškem u chaloupky s peřinami v oknech a Hanka s Honzou prohlížejí stavení opodál. Kde je Jirka nevím, ale předpokládám, že už se neprochází na chůdách, jako před chvílí. Déšť slábne a doufáme, že to není jen nadechnutí před dalším výkonem. Doufáme marně, déšť si jenom odpočinul, nechal nás dojít k motorkám, obléci se do konečně suchých hadrů a rozjet se. A pak udeřil silou pekelnou. Jedeme od skanzenu z kopce hnědou řekou plnou štěrku, kamení a klacků připlavených z vedlejších cest. V Podbielu se dáváme na hlavní, která už vypadá trochu jako silnice i když sem tam brod nás tu nemine. Plexi už mám dávno otevřené, protože jsem v něm nic neviděla, né že bych bez něj něco viděla. A tak mi asi dost dlouho trvá, než si uvědomím, že se mi v mokrém zrcátku neodráží světla eFJéRy. Zastavím a čekám. Čekám natolik dlouho, aby se mi strachem stáhnul žaludek a nakonec otáčím a jedu zpět. Po chvíli se proti mně řítí známá světla. Oddechnu si a opět točím. Pepa říká, že musel zastavit, neb má veškerou vodu z těch mnoha brodů v botách. Prý: ,,kdybych nebyl debil, tak bych si dal kalhoty přes boty a byl bych v suchu“. Touhle hláškou pobaví i čekající Siskiny a můžeme deštěm pokračovat dál.

Za Dolným Kubínem odbočujeme na Zázrivou a jedeme trasu, kterou jsme jeli včera. Jenže včera to byla luxusní silnice lákající k rychlým průjezdům zatáčkami, dnes se vyhýbáme velkým lokáčům vody a hromadám štěrku a bláta. Uvažuji, že tyhle průtrže odplavují z hor mraky hlíny a hory se musí zákonitě postupně snižovat. Jednou tu bude rovina jak u Kolína. Humor nás nepřechází ani v kempu, naopak nám pomáhá mokré nepohodlí snášet líp. Říkáme Hance, že sice plánovala aquapark, jen jsme netušili, že bude tak obrovský a gratis. Jó a Pepa má vodou chlazený boty, když si strčí kalhoty do bot. Proč si Siskini nevzali nepromoky se už ani neptám, jasně proto, aby zůstaly suché. Povedlo se. Ani dnes nám Rajčanka stany neodnesla, i když se k nim nebezpečně přiblížila. Konečně neprší. Opět se marně snažím o zavěšení promoklých hadrů k motoru.

Při všech těch lijákách máme ještě štěstí, že je pořád teplo, což si zrovna teď Kuba s Jirkou asi nemyslí. Drkotajíc zuby, postávají v kraťasech a vůbec se neusmívají. Na otázku proč v kraťasech, mi vcelku logicky odpovídají, že kraťasy zaberou míň místa než dlouhý kalhoty. Ptám se, zda by nebylo lepší vzít dlouhý kalhoty místo nepoužívaných nepromoků. Prý ne, co kdyby pršelo, zavírá mi Hanka hubu hrnečkem se svařákem. Vcelku očekávaně se rozvíjí veselá debata třeba o tom, že je nesmysl vozit klukům ty jejich lodě (i když Kuba má botu jen jednu), kdyby se jim vzaly boty č.38 zabralo by to míň místa a tak by je to trošku tlačilo, no co. To celé je jen předehrou k veselému večeru, poslednímu v kempovém kiosku. Kromě karet, kostek a hloupých plků k dobré náladě přispívá i majitel kiosku. Trošku nadrán a mající potřebu nám sdělit své politické názory. Když oznámí, že si jde ,,vyhodit z měchúra“ tak raději odcházíme spát.

Dnes ujeto 260km

 

Pátek 29.7.

Už se ani nesnažím přespat hluk ze silnice, vstávám a zírám na sluncem ozářené skály. Buď se nám vysmívají, protože ví o našem odjezdu, nebo se omlouvají za nečas, který nám nachystaly. Ať tak či tak pakujeme vše, beru si k sobě balík nepoužitých nepromoků, aby měla Hanka o fous lehčí motorku a chystáme se prosluněnou loučku opustit. Zadávám  do šochtličky  Klokočov a doufám, že se čtyřdenní trénink zúročí a konečně se s ní perfektně domluvím. Hanka mění své ,,rychle“ za ,,pospěšte“ a za chvíli máme kemp za sebou.

Tentokrát to bereme z Žiliny na Čadcu, kde odbočujeme na Turzovku. Ve Staškově najíždíme na rozbité úzké silničky severním směrem. Ještě stále jedu podle plánované růžové trasy, což za chvíli skončí. Šochtličce i mně je jasné, že musíme odbočit doleva. Honza a jeho Terezka nás stále ženou na sever. Jsem z toho rozhozena, než zastavíme a zjistím, že každému z nás Hanka nadiktovala jiný cíl. To máme za to naše neustálé popichování. Nakonec se místy, kde dávají medvědi dobré ráno, dohrkáme na kraj Klokočova a vydáme se na túru dle směrovky- Klokočovské koule 350m. Tak si na ten kousek ani nesundáváme motohadry. Chyba. Ke Klokočovské skále vede pořádný endůrko do strmého kopce. Funím, snažím se najít schůdnou cestu a uvažuji, jestli mi celý ty koule nejsou úplně ukradený. Asi jsou. Nadšení geologové ve článcích o místní raritě hýří nadšenými slovy jako třeba fenomenální objekt, zmínka prý nechybí v žádné záhadologické literatuře. Jen ty gule tu nějak chybí. Nakonec jsme našli jednu vpasovanou do skály a jednu elegantně položenou u naučné cedule. Kuba se o ní, zcela nadšen, opírá. Jdeme zpět a musím uznat, že je tu moc pěkně. Les je hustý a skála sama o sobě drsně hezká. Ale za další návštěvu to nestojí. Přemýšlíme, komu z nepřátel podsunout nadšeně znějící prospekty a poslat ho sem.

Parkujeme u malého krámku spojeného s občerstvením. Sedíme pod stříškou, popíjíme limči a sledujeme stahující se mraky. Říkám, že dle zpráv je v Ostravě, kam míříme, stále hezky a nikdy tam neprší. Do rozhovoru se přidává jedna z paní, které se vrátily z lesa s borůvkami a houbami a teď tu popíjejí zasloužené pivo. Jezdí za dcerou do Ostravy téměř denně a opravdu tam nikdy neprší, kdežto tady ano. Ano, to můžeme potvrdit, prší. Začínáme být slušně zoceleni a prostě vjíždíme do deště, hromů a blesků. Siskini samozřejmě bez nepromoků. Sjezd z Klokočova po 484tce je nádherný. Sem bychom se měli někdy vrátit. Za sucha. Na hranicích do Česka přestává pršet a na hlavní 56 pořádně zhoustne provoz.

Už to zní skoro nudně, ale ano, přímo při vjezdu do Ostravy zase pořádně promokneme. Čekám, kdy Siskini zastaví na oblečení nepromoků, ale nezklamají a nepromoky zůstávají v suchu. Stavíme pod spletí kovových schodů, trubek, rour, nádrží a jdeme do recepce Dolní oblasti- Vítkovice. Necháváme hadry na recepci, kupujeme lístky po 190,- Kč, dostáváme přilby a za průvodce nějakého důchodce. Tak s tím jsme to vyhráli! Je to bývalý zaměstnanec, perfektně se tu vyzná, je mu výborně rozumět  má snahu nám vše opravdu vysvětlit. V jeho skupince jsme my a jen tři jiní kluci. Dozvídáme se základní informace o téhle národní kulturní památce, například že nápad na vytvoření tohoto neuvěřitelného ocelového města napadl arcibiskupa Rudolfa v roce 1828 a že poslední odpich tu byl učiněn v roce 1998. Data, jména a základní údaje máme v hlavě, tak teď se jdeme vnořit do chřtánu této železné obludy. Máme prý, dle pana důchodce, štěstí. Je nás málo a tak si můžeme na Bolt Tower vyjet výtahem. Větší skupiny musí po svých a já a mé koleno panu důchodci za výtah děkujeme. Zatím. O pár sekund je všemu jinak. S Hankou se prodereme ke skleněné stěně, abychom na vše co nejlíp viděly. A vidíme. Výtah jede nějak divně. Rychle, pomalu, ještě pomaleji, v podlaží č.10 staví, ač jsme chtěli do podlaží č.12. Dveře se neotvírají a výtah se vydává zpět na cestu dolů. Že jede nějak rychleji než by měl, jsme si všimli a nápis PORUCHA na displeji na klidu taky nepřidá. V posledních životních vteřinách prý člověku proběhne před očima jeho život. Nic takového mi hlavou neběží, takže je jasné, že tohle přežijeme. Těch pár vteřin po cestě dolů vnímám vše naprosto jasně a jakoby zpomaleně. Vyvalené oči Honzy, Pepův nevěřící výraz, vyděšený pohled jednoho z našich tří spolupadajících a hlavně Hanku. Hanku šeptající ,,já už tady nechci být!“. Tak to nechce nikdo z nás. Asi dost nepatřičně se rozchechtám a Hanka se v zápětí přidá. Nakonec se naše skupinka chechtá celá a já už vím, že když umřít při katastrofě, tak se Siskinama. To je alespoň se srandou. Vypadne ze mne zaklení, které jsem se naučila mezi dětmi: ,,Basama fousama“ a Hanka si stěžuje, že to nestačí. Že jí mé basama fousama neuleví tolik jako běžné ,,do prdele!“ To už ale stojíme nezraněni na pevné zemi a rádi bychom tak zůstali. Průvodce se výtahu nevzdává a se slovy: ,,co to ten blbec dělá?!“ nás znovu vyváží nahoru. Už nechceme, ale teď ten blbec jede tak jak má a v pořádku nás vyplivuje ve dvanáctém podlaží. Zážitek má být intenzivní, na tom se shodujeme, ale až takhle? Není to trochu moc? Potřebujeme se dostat ještě o dvě patra výš a všichni se zbaběle vrhli ke kovovým schodům. Všichni až na Pepu a mne. Pravděpodobnost, že by byly porouchány dva výtahy na jedné kulturní památce je mizivá. Druhý výtah jede, ale nesvítí se v něm. Pan průvodce si ulevuje peprnými slovy a říká, že v dobách, kdy tu byl elektrikářem on, vše fungovalo líp. Nahoře se kocháme výhledem na Ostravu a Beskydy. Pan důchodce elektrikář nám vysvětluje, kde co leží, kouří, teče a tak. Má Ostravu pod kůží a je radost ho poslouchat. Cestu dolů podnikneme zbaběle a zodpovědně po schodech. Po cestě zjistíme kde se co vyváželo, tavilo, odlévalo, odpichovalo a jak to vše vlastně fungovalo. Hluboká poklona pánům zde pracujícím. Celá prohlídka trvá dvě hodiny, pak si dáváme zaslouženou polévku a čekáme, jak jinak, až ustane déšť. V uších mi zní ,,v Ostravě nikdy neprší“. Edita, žena mého bratrance, mi v esemesce odpovídá na mé protesty, ať si nestěžuji, že nejsme v Ostravě, ale ve Vítkovicích. Tak co chceme?!  A máme se v Ostarvě, kde zrovna neprší, stavit na kafe. Usuzuji, že za týden průběžného moknutí, sušení, následného moknutí a tak, zrovna dvakrát nevoníme a nejsme způsobilý k návštěvě. Postáváme u motorek pod industriální, impozantní stavbou a nevěřícně zíráme na duhu klenoucí se nad kovovou spletí. Zvráceně nádherné.

Sedáme na mokré motorky a vyrážíme směr Opava. Po kopcích a vrších, ať už jakýchkoliv  ani vidu, všude jen samá rovina. Sluníčko se střídá s lijákem, což maluje dramaticky nádherné obrazy a kdyby to neznamenalo, že jsem zas mokrá a klouže to, tak by se mi to neskutečně líbilo. Po neúspěšném pokusu o ubytování v nějaké dělnické ubytovně se chytáme v kempu Kajlovec v Hradci nad Moravicí. Přivítáme pokoje za 250Kč/os, necháváme stany a spacáky moknout na motorkách a jdeme se rychle umýt. Koupelnu máme společnou a Siskini nás, jako všude celou dovču, pořád předbíhají. Jsou jak trpaslíci, hrozně rychle se množí a všude vlezou.

Únava nám říká, že pivo a jídlo na dosah pokojů je to pravé, co zrovna teď potřebujeme. Motorkář míní, holky obsluhy mění. Děvčata dávají jasně najevo, že je hosti obtěžují. Mají mít otevřeno do jedenácti, ale při mé objednávce jídla (v osm hodin) mi říkají, že zavřou v devět, protože jsou unavené. Asi se tvářím nechápavě, neb se mě ptají, zda si umím představit, jak kruté je tu být každý večer. Nakonec, po dlouhé době přeci jen dostáváme pivo a jídlo. Takové štěstí nemají příchozí v půl deváté. Dočkají se zavřeného okna a ujištění od obsluhy, že jsou taky jen lidé a musí se přeci taky najíst. Pak prý zas, do těch devíti, otevřou. Děvčata si nesou talíře s baštou ke stolu vedle nás. Odmítnutá rodinka nalačno polyká a nevěřícně zírá. My, co měli štěstí a ještě kus žvance a pití získali, se chechtáme a domlouváme, že tady si další pivo rozhodně nedáme a pošleme sem ty samé známé, jako ke Kloločovským gulím. Na další pivo jdeme, jak jinak než deštěm, ke vjezdu do kempu, kde jsme obslouženi rychle s úsměvem a dobrou pohodou. Trochu oslavíme dnešní přežití intenzivního zážitku a po cestě zpět nás ještě rozesměje cedule lákající do kempového kiosku na výbornou kuchyni. Další skvělý večer 🙂

Dnes ujeto 181km

 

Sobota 30.7.

Je dnem návratovým, neb si Honza na zítřek nezodpovědně domluvil nějakou práci. Slečny obsluhy se při snídani tváří velmi unaveně. Včerejší volný večer jim dal asi zabrat. Tipujeme si, kolikrát dnes zmokneme. Hlasuji pro čtyřikrát. Zatím vyrážíme do nádherného počasí krásnou silnicí s výhledy na Beskydy. Nad Kopřivnicí je černočerný mrak. Tak šup pod něj. Jdeme liják přečkat do tatrováckého musea a Pepa se při koupi seniorského lístku už ani nezakloktává. Po prohlídce, která stojí za návštěvu, dáváme oběd a na Pepovu tradiční návratovou otázku: ,,jak to máme domů daleko, kdy tam budeme“ odpovídám, ať se raději neptá. Vím, že teď ve 13°° to máme ještě nějakých 370km a že tradiční sobotní kulečník od pěti nestihne. Honza zase, jak kolovrátek prudí, že mám jet první. Nechci, upozorňuji že jím opravená motorka stále střídavě svítí-nesvítí a on vyhrožuje, že Terezce povolí nezpevněné cesty. To jsou zase plky. Šupem zavřít mudrující huby do přileb a vyrazit. Po mokré silnici na Přerov, Prostějov, nádhernou silnicí přes vojenský újezd Březina na Žďárnou. Parádní pojetí. Za Rajecem- Jestřebí si v Černé Hoře místo tradiční chmelové limonády dáváme nanuka. Za sebou necháváme vybarvené mraky, jakoby vyfocené Kubovým dramatickým tónem a jedeme na jihozápad za sluníčkem. V Jihlavě stavíme na kafe a na výměnu batůžků u Siskinů. Jirku bolí koleno. Není divu, mít ty jeho dlouhatánské nohy skrčené na Hanky minibiku musí být drsné. Tady už se Pepa neptá, jak daleko to máme, ale chytá ho touha po domově a přebírá od Hanky výrazy jako: ,,rychle, pospěšte“  tak zrychlíme, pospíšíme a jsme doma coby dup.

Dnes ujeto 438km

 

Co dodat? Celkem ujeto 1744km, dost nachozeno a našplháno. Ano, Siskinů nepromoky jsem domů dovezla naprosto nepoužité, krásně suché, ač jsme velkou většinu cesty mokli. A opět potvrzení dávné pravdy, že je-li fajn banda, dá se prožít skvělá dovolená plná zážitků a srandy i když vám zrovna rostou žábry a blány mezi prstama. Díky Hance za trasu, kterou prý tentokrát vůbec nenaplánovala, Honzovi za užitečné rady do mého dalšího života s mojí šochtličkou a vůbec všem za pohodovou dovču. A VYLEZLA JSEM NA KRIVÁŇ 🙂 !

http://barcafotky.rajce.idnes.cz/Slovensko_07.2016/

 

S novým stanem pro čtyřlístek do Dolomit. Itálie 07.2016

6.5. 2016  bylo Pepovi 60 let a dostal stan. Což se zdá jako vcelku zbytečná informace, ale zdání klame, zbytečná není.

Ono se mu už tak nějak stanovat nechce a vymlouvá se na nekvalitu našeho dosavadního dovolenkového obydlí. Respektive na blbou složitelnost a rozložitelnost. Pravda je, že se nám při těchto činnostech Siskini vysmívají a ani mně to na klidu nepřidává.

A abychom zjistili, jak neblbě složitelný a rozložitelný je stan nový, tak prostě musíme vyrazit na motovýlet. Kdy? To je otázka vcelku zbytečná, neb letošní věrozvěstové připadají na úterý a středu. Kam? V naší cestovatelské motomapě máme jedno veliké bílé místo, které nám kazí dobrý spánek. Ještě jsme nebyli v Dolomitech, což má každý správný motorkář už několikrát za sebou!

Kdo? Léty prověřená skvadra: Hanka siskinka Suzuki GSR 600, Honza siskin Aprilia ETV 1000 Caponord, Pepa Yamaha FJR 1300 a moje maličkost Barča Honda CBF 1000. Proč? Ale to je fakt blbá otázka, přeci proto, abychom zjistili, jak se staví náš nový stan.

Sraz máme

v pátek 1.7.2016

v 15°° na benzínce v Českém Krumlově a kupodivu se tam opravdu v asi desetiminutovém rozptylu srážíme. A ještě se s námi přichází pozdravit, rozloučit a popřát nám štěstí na cestě, Romča. Kromě Romči přichází i jakýsi cikán a štípe Hanku do zadku. Tedy štípnout chce, ale kvalitní motohadry mu to nedovolují. I tak je to pro Hanku velmi silný zážitek o kterém ráda a mnohokrát v následujících dnech vyprávěla. Pro mne je větším zážitkem kolona stojící Krumlovem. Češi se dali do pohybu a vzali to přes Krumlov. Už jsem o migrační vlně leccos četla, ale že se týká Čechů na jihu jsem netušila.  No tak to bude ukrutné, jestli jedou všichni naším směrem.

Za Dolním Dvořištěm se provoz přeci jen mírní a my míříme po staré na Freistadt. Městem projíždíme v klídku a pohodě. Městečko si stavbou dálnice ohromně oddychlo. Všichni si lebedí na dálnici a my si lebedíme, že si všichni lebedí na dálnici. Městečko má lepší vzduch, krávy v okolí dávají čistší mléko, kytky v samopolíčkách lépe voní. Paráda. V Neumarktu nám dálnice zblajzla tunel. My, nepřátelé dálnic, musíme horem přes městečko. Né, že by nám to vadilo, ale průjezd tunelem mi vždy evokuje začátek dovolené. Což znamená: žádný tunel- žádná dovolená! Tak doufám, že na nějaký brzy narazíme.

Motorky si vrní na silnicích 126,125 a 124 na Pregarten, 123 Enns, 309 Steyr. Jestli zůstane tahle průzračná viditelnost, v které se nám ukázaly Alpy v celé své kráse fakt brzy a počasí anihorkoanizimahlavněneprší, tak to bude luxusní! Na 140tce za Grunburg fakt začíná dovolenáááá!!! První tunel!!! A hlavně Kalkalpen park. Tak sem na dnešek míříme. Měkké zelené kopečky jen sem tam cudně odhalí bílou skálu na vrcholu. Jedeme na jisto. Za městečkem Klaus víme o skvělém kampu Elizabeth. Platíme 10Euro za osobu a dostáváme k dispozici dost velký flek k zabivakování.

Prvně stavíme Pepův dárek a  jde nám to skvěle. Siskin nám vůbec nepomáhá, ač se k tomu jeden veselý večer v Počátkách zavázal. Chlapi odchází na a pro pivo a my s Hankou kuchtíme první večeři, když tu přes plot od sousedního karavanu leze pán a má veliký zájem o motorky. Okukuje je, ptá se, odkud jsme přijeli a za chvíli mi dochází, že víc než motorky okukuje Hanku. Zve jí na večer ke kiosku u jezera, bude tam prý veselý večer s dvaceti kytarami. Pán přes plot odchází a chlapi se s pivem vrací. Zasedneme okolo kufrstolečku a přes plot k nám opět leze Hanky ctitel. V jedné ruce flašku, v druhé skleničku a v očích chlípný výraz. Tři z nás čtyř přehlíží jak loňský sníh a vráží Hance do ruky dvoudecku plnou kořalky. Prý si ji máme nechat a co zbude mu má Hanka dát ke karavanu. Netuším, nebo možná tuším, co si od toho lezení přes plot slibuje. Zas odlézá a my koštujeme Hanky kořalku. Přeci ji v tom nenecháme.

Plácáme obvyklé nesmysly, jako že třeba mám děsně úzkou zadní gumu, Hanka že má krásnou gumičku se sloníkama, že má Honza zkaženou dovolenou, protože nechal doma pantofle, že to Hanku vůbec nevzrušuje, zato ji setsakramentsky vzrušuje, že nechal doma papíry s vytisklými  kampy. Od vedlejšího stanu to začíná odporně vonět. Něco grilují a s mizící kořalkou od pána přes plot nás napadají bystré nápady vzít lžíce a jít se družit. Hanka raději smolí dopis: ,,děkuji, bylo to moc dobré“ a leze přes plot vrátit flašku. Zvláštní, pán plot tak nějak překračuje, pro Hanku je to úctyhodný sportovní výkon. Asi to trochu komentujeme, neb nám Hanka říká, že jsme blbý a jdeme tedy na tu kulturu.

Honza se cítí podveden, kytar je jen sedmnáct. Bubínky odmítá počítat, ty že mu pán neslíbil. Pán mu tedy neslíbil nic, ale to už je jen prkotina. Sedmnáct kytaristů hrábne do strun a spustí německé country. Mazec. Hanky lezec je nadšen, že ji vidí, ale blíž si netroufá. Že by měl obavy z Honzy je nesmysl, tak mu asi manželka vysvětlila, že se mu Hanka ani trochu nelíbí. Uvažujeme, jak veselý budou mít večer, až manželka najde vzkaz od Hanky.

Hanka si stěžuje, že má tu němčinu po zimě nějak zamženou a že ji to nešprechtí. No tak to je tedy po pálence a pivu nesmysl. Šprechtí, německy zpívá, tančí, druží se. O tom, jak se rozjíždí Siskin ani nemluvě. Nemůžu všechno psát, neb by mi už dnes došel deníček a propiska. Velmi výživný večer muzikanti konečně zakončují a prosí o noční klid. Sláva, můžeme jít spát!

Dnes ujeto 196 km

V sobotu 2.7.

je Honza naprosto nepoužitelnej. My ostatní jsme dávno po ranní procházce, koupeli v jezírku, pokochání se mlhou nad řekou, snídani a on vypadá jak vorvaň válející se ve stanu. Ještěže né v našem novým, ale v jejich starým. O nic moc víc než my nevypil, tak nějak nechápeme. Vzpomínám si, že si dával včera kapky na žlučník, tak to bude ten dryják, který ho vyřadil z provozu. Pro příště mu kapky zakazujeme.

Konečně ho v 10,40 posazujeme za řidítka, doufáme že ví co dělá a vyjíždíme. Doprovází nás, vlastně Hanku, zasněný a smutný pohled pána lezoucího přes plot (jó a ráno jsme zjistili, že v plotě byla branka J ).

Šedá stužka asfaltu 138čky na St.Pankraz nás vítá dlouhými širokými zatáčkami. Dojíždíme po ní ke Spitalu a.Pyhrn. Za ním se kopce už o poznání víc odhalují a choulostivá místa cudně zakrývají sněhem.

Pyrnpass nás i motorky mírně rozehřívá, pár ostrých zatáček na krásné široké silnici se v nulovém provozu jede skvěle. V Lieznu najíždíme na silnější provoz 320tky. Jedeme dál a vpravo ukrývá masív Dachsteinu hlavu v černém mraku. To je nám fuk, potřebujeme se dostat přes kopečky vlevo a tam je krásně.

Chystáme se na pořádné rozehřátí do úzkých vraceček oblíbeného Solkpassu. Ale motorkář míní a žlučníkové kapky mění. Honza, jsa ještě pod jejich vlivem přejíždí odbočku a tak po hlavní míříme až k Radstadtu, kde odbočujeme vlevo na 99tku. Pohoří tedy přejedeme přes Radstadter Tauern. Takže žádný velký procvičení. Zatáčky mírné, silnice široká. Alespoň se stíhám kochat zelení luk kropenatou žlutí kytek a sem tam narušenou hnědobílými skvrnami pasoucích se kravek. Dřevěné seníky se krčí na patách vysokých hor a fotky z reklamních materiálů ožívají.

Celou cestu potkáváme motorky, kola, veterány, nad hlavou nám létají malá letadla, ještě menší lidičky na křídlech…. první červencovou sobotu každý vyvětral své koníčky. Ostatně i aut s koňskými přívěsy jsme potkali dost.

Stavíme kdesi nad vodopádem. Hanka, chtíc co nejrychleji fotit kýčovitá panorámata, odkládá ve spěchu přilbu na zem. Bohužel přesně na místo, kam právě dočůral pán z auta s pražskou značkou. Když si ji brala na hlavu, tak jsme se vůbec nesmáli, to by od nás bylo velmi nehezké, neuctivé a nekamarádské (taky nemůžu furt psát pravdu, ne?).

Pokračujeme devětadevadesátkou pořád na Gmund i.K. a naše silnice plete s dálnicí a s řekou Lieser obří cop.

V Gmundu odbočujeme vpravo a míříme k prvnímu bodu, který chceme na tomhle výletu opravdu vidět a zažít. Neb Malta je jedním z cílů většiny motorkářů.

Mám trochu obavu, že uvidím jen mlhu. Honza mě ujišťuje, že je to možný a že si za ni ještě zaplatím. No co, už jsem si koupila hafo mlhy na Grossglockneru , tak si k ní přidám teď tu z Malty.

Platíme 10Euro za moto, dostáváme nálepky bez motorek a vyrážíme na motoprofláklou cestu plnou zatáček. Kromě nás na ní míří i štrúdl dalších motorek, sem tam přerušen plechovkou. Úzká, né moc kvalitní asfaltka a vracečky. Jo, to jsem od téhle dovolené očekávala. Co jsem nečekala byla uzounká vracečka v mokrém tmavém tunelu. Asi mi trochu zvýšila tlak a Honza se nahoře přiznal, že se mu stáhla pr.el.  Koukám, že jsem si místo mlhy koupila za 10 éček  dost slušné výhledy na přehradu a kopce. Na kovovou vyhlídku nad propastí jdeme všichni kromě Honzy. Nějak se mu na kovové šprycličky nad ničím nechce a nepřiznává se proč. Na parkovišti je motorek docela dost, ale rozhodně né to ukrutné množství, které jsem kvůli našim svátkům očekávala. Ještě hodíme jedno selfíčko, které nabízí nějaký foťák na kandelábru a prý nás to ukáže na nějakých stránkách Malty a Malta usoudila, že jsme se už pokochali a naotravovali dost a spouští déšť. Tak rychle pryč, než v zalomeném tunelu potečou proudy vody. Dole v Gmundnu se schováváme na benzínce a u housky se šunkou čekáme, až se liják přežene. A TO KAFE JSEM, HONZO, NEVYLILA 😀 !!! Navrhujeme s Hankou, že Gmund vypadá jako moc zajímavé staré městečko, ale kluci mají zalehlé uši a nabídku na romantickou procházku nepřijímají. Tak někdy jindy.

Liják se přehnal, vyrážíme vstříc světlým zítřků. Je tomu tak. Na Spital a.d.D. a dál po 100 na Oberdrauburg máme za zády temno, kdežto před námi krásné jasno. Cesta je asi trochu nudnější, protože Hanka posléze přiznala, že tak třičtvrtě cesty prospala a vůbec netuší, kudy jsme jeli a zda jsme vůbec jeli. Taky si nejsem úplně jistá, jestli obří figury členů Beatles jsme viděli na týhle silnici. Fakt je, že mě docela probraly a moc jsem nechápala. To jsem víc pochopila panáky a psy z březových polen. Ještě dáme pár hezčích kilometrů po 110tce a už se v Kotschachu rozhlížíme po kampu. Nějaký lákavý vidíme, ale Honza asi ne. Nebo možná jo, ale chce nás ještě trochu víc unavit a tak to točí a najíždí na romantickou stojedenáctku, která by si zasloužila přídavek dovolenková. Je to taková ta vracečková, rozbitá a aby to bylo ještě výživnější tak místy i mokrá silnička. Prostě taková, kvůli kterým jsme sem jeli. Výhledy na kopce přes kostelíky, kupky sena, malebná křížová cesta na obzoru…. Pozor! Něco není v pořádku! Hanka nestaví na focení, asi už je fakt unavená. Údolí mezi kopci opravdu láká k odpočinku. V Maria Luggau tak činíme. V domácím kampu, trochu ztraceném pod úrovní silničky platíme 19E za dva a po sjetí mokré, příkré, tak trochu enduro cesty rozbíjíme tábor na stráni nad horským potokem ve výšce 1162m n/m. Pepa si chválí, že se mu jeho nový stan staví skvěle. Přes seníky na úpatí hor se převalují mraky a čekáme kdy nás vymáchají.

Zatím nás nechají dojít do gasthausu a do umývárek pod ním. Honza nás volá, ať se jdeme podívat na jejich hajzlíky. Tak tohle nemíváme ve zvyku. Na našich výletech se fakt žádné podivné orgie neodehrávají, nebo alespoň o nich nemám ponětí. Honza ale naléhá, tak jdeme s trochou obavy načíhnout. No páni! to když mají chlapy na rozlehlých, krásných, dřevem obkládaných toaletách kromě sprch i sauny, kanape, sušáky, obří zrcadlo, křesílka, stoleček avímjáještěco? tak to mi tam budeme mít minimálně zlacené kohoutky a nahřívaný ručníky. Prd velebnosti. Strohý miniprostor plní jeden záchod, jedna sprcha a hlavně dřez na nádobí. Tak tady dostal feminismus pořádně na prdel.

Do gasthausu se žene banda Němců na fotbal. Takže jdeme fandit Italům, i když je nám to celé fotbalové šílenství naprosto fuk. Ale bude sranda. Honza si žádá své žlučníkové kapky a my mu je zakazujeme. Tak si žádá alespoň štrúdl. Proč mu Hanka zakazuje i to, netuším. Jak fotbal dopadl nevím, vyměkla jsem a šla spát. Sotva jsem zalehla, tak se měkké tlapičky deště rozeběhly po stanu. Chvílemi se mění i na pořádné tlapy a trochu se obávám, jak to zítra s počasím vyjde. Pepa přichází za naprosté tmy a prý měl strach, aby nesletěl ze srázu. Ano, i já jsem při nočním courání na antifeministický hajzlík neviděla ani ň.

Z blízkého kostelíku slyším odbíjet každou čtvrthodinu a dost mě to ruší.

Dnes ujeto 353km.

Neděle 3.7.

Z blízkého kostelíku slyším furt odbíjet každou čtvrthodinu, odpočítám je a přemýšlím, jak zvon vypnout. Díkybohu už svítá a mohutné vyzvánění mi říká, že už je čas vstávat. Tohle musí být místní budíček a ten si určitě dřív jak v sedm netroufají spustit. Vylézám ze stanu a pozoruji mlhu válející se po kopcích. Není tak romantická a nevinná, jako včera nad řekou, ale alespoň neprší. Postupně vylézají ostatní a snídani vaříme nad srázem, pod dohledem kostelíku, který je prý moc pěkný, ale který by byl, podle mne ještě pěknější tak o 5km dál od našeho spaní. Pepa mě nelituje a říká, že prý už konečně chápu, proč mu vadí naše krásné tikající hodiny v obýváku. Nechápu! To počítá vteřiny? Na kytkách, větvičkách, motorkách a stanech jsou miliony kapiček mlhy, nebo pozůstatků nočního deště nebo čeho, ale další zatím nepřibývají. Brňáci, stanující vedle nás se prý chtěli vypravit do skal, ale počasí jim to hatí. Věříme, že za kopcem bude líp a v devět vyrážíme. Sakra! Ten budíček tu nebimbali v sedm, ale v šest! Vyrážím slušně nevyspalá.

V Maria Luggau zvon zuřivě svolává vyfešákované Marialuggauváky do kostela a já se těším, až ho budu mít daleko za sebou. Na silnici lehce přilepené ke strmému kopci stavíme po osmi kilometrech. Nezastavit se nad těmi výhledy nedá. Široké údolí poseté seníky, malinké kostelíky všech možných tvarů, seno v panácích, prostě a jednoduše rakouský kýč na dosah.

V Tassenbachu opouštíme dovolenkovou 111tku, tankujeme a opět najíždíme na silnici pro všední den. Silnicí číslo sto dojíždíme na italský asfalt. Popleskám pochvalně CéBéeFku po nádrži. Je v téhle zemi poprvé a je prostě skvělá. S italskými cedulemi se nesmírně zvýšil i provoz. Aut je tu asi tak nějak jako u Krumlova. Kam všichni jedou?

Na parkovišti u Lago di Braies to vím. Sem! Přijeli sem odbočkou z hlavní čtyřicet devítky za Dobbiaco. V nadmořské výšce 1496 m platíme u velkého hotelu 2E/moto parkovné a vyrážíme na malou procházku okolo jezera. No procházku…… ono jezero zabírá plochu 31ha, takže jsem docela ráda, že jsem si na motorku přibalila hůlky. Nenáročná procházka okolo jezera je chvílemi i dost výškově rozmanitá. Ale krásná, což zjišťujeme my a s námi tisíce dalších turistů. Je tu natřískáno. Mimo italštiny a němčiny je i dost často slyšet čeština. Očividně sem vyrazil nějaký zájezd důchodců.

Průzračné jezero skřípnuté mezi holými vrcholy hor prý vzniklo kdysi dávno díky mohutnému sesuvu nějakého toho kamení z hory Sasso del Signore, čemuž ovšem my, zkušení cestovatelé po podobných místech nevěříme. Vždy a všude je to o něčem jiném. O nějakém příběhu. Nejinak tady.

Tady o divokých, nevzhledných, podivných bytostech, které měly dobře zmapováno,kde se ukrývá zlato, stříbro a tak. Chudým pastevcům z údolí Pusteria se jejich bohatství zachtělo. Že se jim asi už nechtělo pást, nebo snad naopak si chtěli pořídit ovcí víc? Kdo ví? Pokusili se místní divochy okrást. A že divoši nebyli žádní divoši, tak pastevcům neublížili, nebo jsem se to alespoň nedočetla (ó jak dušihladící oproti příběhům z Balkánu), ale jen svedli veškeré vodní toky pod Jezerní horu (Croda del Becco) a tak přehradili jediný možný přístup a své poklady ochránili.

Ať tak či tak, obcházíme jezero ve štrúdlu turistů, hora Croda del Becco ničím nenaznačuje, že je vlastně branou do podsvětí a ani slepá královna na černé bárce nebrázdí hladinu jezera.

Kochám se nádhernou přírodou o poznání víc, než ostatní a tak jsem pořád vzadu. Nebo je to mým chatrným kolenem a pak je Hance třeba přidat k dobru, že mi zas až tak moc neutekla. Čekání na mne kamufluje do focení. Procházka nám trvá dvě hodiny. Chlapi už sedí v kiosku u hotelu a popíjí pivo. Prý se v téhle zemi jedno může. Věříme jim a dáváme si vodu. A také buřta s hranolkama. Honzu bude bolet žlučník, ale kapky mu stejně nedovolíme.

Prosíme Pepu ať si vezme motokalhoty na zahnání deště a vyrážíme zpět do hustého provozu na hlavní na Brunico (49) . Italský provoz je dost odlišný od rakouského. Předjíždění přes plnou, vyšší rychlost a tak nějak celkově musí být jeden víc ve střehu. Ono to ani nevadí. Na rozdíl od rakouských údolí tu není  zas tak moc, čím se kochat. Místo baráčků s rozkvetlými balkony jsou tu nevábné kostkové baráky, nějaké velké budovy, škarpy nevysečené a špinavé. Připadáme si jako doma. Proti nám jede pořád hodně aut. Kam? Mám chuť je stavět a říkat jim, že je u jezera plno a že tam ani nezaparkují.

V Brunico konečně frekventovanou opouštíme a odbočujeme vlevo na pohodovější silnici číslo 244. Mírný provoz, táhlé zatáčky na rovině vystřídá pár dobře průjezdných vraceček do kopce, parádní okolí. Jen mě ruší cedule se zákazem vjezdu s datem 3.7. Chvilku mi trvá, než si v hlavě sesumíruji kolikátého je. Jo! 3.7. U jedné z četných cedulí zpomaluji a snažím se pochopit její obsah. Někde se jede nějaký dolomity maratón. Vypsané jsou tři pasy. Kolikrát mám problém se zapamatováním třech názvů v češtině. O italštině ani nemluvě. Trochu se rozjedu a předjíždím Honzu, abych mu tuhle neúplnou informaci podala. Stavím, Honza se usměje, zamává a jede dál. Vlevo se otevírají další krásné kopce a před námi nás brzdí v La Villa Stern už finální zákaz vjezdu. Honza staví a diví se. Není sám. Nějaký Čech v dodávce hubuje, jaký že je to italský šlendrián. Všude kolem se rojí barevní, na povrchu oslizlí, či tak alespoň v těch upnutých dresech vypadající pumpičkáři. Kdosi radí Honzovi, že se to projet dá a ukazuje mu kudy. Čímž se Honza dostává do peletonu a jistě by i vyhrál, kdyby v cíli zastavil. Chtělo by se mi smát, kdyby se mi tak moc nechtělo …….na záchod. Nechávám motorku motorkou, partu partou a odcházím hodně rychle hledat útočiště. Benzínka je automat bez WC. Jediná možnost je zajít do kavárny. Siskini přichází za mnou a když už sedíme, tak sedíme a popíjíme kávu. Stejně není kam spěchat. Vše kolem nás stojí, tedy vše až na pumpičkáře. Se zděšením koukám na jejich čísla přesahující i 9 tisíc. Ne! Tolik jich být nemůže! Jo! Tolik jich určitě je. A každý má na krku medaili. Všichni vyhráli. No nad námi určitě. Prý to za hodinu pustí, říkal kdosi. Já říkám, že když Italové řeknou za hodinu, že to může trvat tak hodiny tři. Nevadí, nikam nespěcháme. Motorkáři a plechovkáři postávají, popojíždí, zmatkují, zjišťují co a jak a nakonec rezignují jako my. Někteří v pohodě, někteří napjatě a možná i rozhořčeně. Do toho projíždějí a houkají sanitky. I Hanka je trochu nesvá. Říkám jí, ať je po italsku nad věcí. I tohle k těm horám patří.

Konečně kdosi zákaz odstraňuje. Motorkáři si berou kvapem přilby, startují, autaři tůrují motory, všichni se snaží urvat každý centimetr. Čím dál víc mi je to k smíchu. Vše necháváme dostatečně odjet, než se začneme v poklidu vypravovat.

Jedno jsme nedomysleli. Když všech devět tisíc cyklistů dojede závod, tak se ještě budou chtít projet a pojedou samozřejmě naším směrem. Takže jsme na to naším otálením vůbec nevyzráli. Vcelku záhy jsme dojeli kolonu aut a motorek, která nedokázala v těch zatáčkách kolaře jedoucí vedle sebe předjet. Čímž nás dojeli kolaři námi předjetí a jali se nás předjíždět. Zprava, zleva, z kopce a neuvěřitelně i do kopce. Takže za jedna, nohy ze stupaček, oči vepředu, vzadu, vlevo, vpravo a hlavně si vybavit nějakou tu motlitbu. Pravděpodobně jedeme pěkným krajem přes San Cassiano, ale cožpak to může jeden mezi těma splašenejma trubkama vnímat? Falzarego, Castello, Cernadoi, Larzonei, Col di Roca….. jsou velmi znělé názvy a já vůbec netuším, v kterém z těch míst jsme se konečně zbavili obtížného šlapajícího  zpoceného hmyzu. Až tehdy se hory a jejich krása ukázaly v plné míře. Že je tu nádherně jsem si uvědomila někde na druhém pasu pod mraky, při nádherném výhledu směrem na prosluněný sever.  Na jih je zataženo. Jedeme na jih. Střídavě po suché a mokré silnici. Ještěže nejsou zatáčky nějak moc drsné. Dnešní krásný den končí v kampu pod dohledem obřího masívu Marmolady v Malga Ciapela. Platíme 13E/os a stavíme stany v téměř prázdném kampu. Kromě nás jsou tu motorkáři ze Slovenska a Vysočiny.  Postupně se scházíme pod střechou u piva a pizzy. Venku lije. Asi nějak kladně působíme na obsluhu, neb dostáváme kšiltovky. Jdeme spát s pocitem dobře odvedené práce.

Ujeto 168 km. Jo, hodně dlouho jsme čekali v La Villa Stern až se pumpičkáři rozprchnou.

 

V pondělí 4.7.

hučí malý vodopádek za stanem a když ve třičtvrtě na sedm vystrčím nos, tak vidím lanovku na Marmoladu. Spíme přímo pod ní. Tedy tuším, že tam vede, teď to vypadá, že vede do nikam. Hustého, bílošedého, chladného nikam.

Na prostorných toaletách, tentokrát genderově spravedlivě vyvážených se suší motohadry a ferratyhadry. Pepa si stěžuje, že tu mají jen turecké záchodky. Nemají, to jen nemá trpělivost otevřít všechny dveře. Ty poslední jsou do vysněné kabinky s porcelánovým křesílkem.

U snídaně je běžné veselo. Zapisuji si včerejší trasu a Hanka mi nabízí oranžový zvýrazňovač  k zakreslení do mapy. Otevírám řasenku s oranžovým víčkem a trochu nechápavě zírám na řehtající se Hanku. Napálila mě a to ji udělalo radost větší, než kdyby dostala novou motorku. Nebo ne, nevím, chtělo by to vyzkoušet. A aby té radosti nebylo málo, tak se hned dvakrát přeřeknu. Místo jezírko použiji ,,jezečko“ a z pumpičkářů udělám vozíčkáře. Tak, a Hanka má krásný den. Na zítra si zas musím něco vymyslet, abych ji v takhle skvělé náladě udržovala. Prostě se starám o blaho jejího ducha. I ten čtyřlístek jsem jí podstrčila pod nos. No tak to ne, ale kdybych věděla, jak to udělat, udělám to. Zelený stonek s čtyřmi srdíčky, který našla, nám prý přinese štěstí a to takové, že teď se vypravíme k lanovce a to šedobílé nic se nad námi rozplyne a my spatříme výhledy nevídaně krásné. Tak a je to naplánovaný!

Štěstí nám čtyřlístek opravdu přinesl, neb paní v kase říkala, že nahoře není nic vidět a tím nám každému ušetřila 30éček. Jen Hanka v ušetřených penězích štěstí neviděla a zpět do kampu k motorkám šla se zachmuřeným výrazem.

Plán necháváme plánem, sedáme na motorky a jedeme se mrknout, jak to s tou mlhou bude tady dole. 7km od kampu už stavíme v prvním pasu. Né že by z Passo di Fedaia bylo něco vidět, ale stojí tu český autobus a pan řidič se očividně nudí a chce pokecat. Prý účastníky zájezdu vyhodil u lanovky a prý jim řekl, že se to vybere. Tak fajn, ještě že nemusíme dát na autobusáky. Před námi je ale fakt trochu jasno. Veškerou bagáž jsme nechali v kampu pod bělošedým ničím a dost si jízdu bez ní užíváme. Na Passo Pordoi začíná zas mlha, ale taková nedovařená, unavená. Věříme, že jsou to jen dozvuky a na jejich odeznění počkáme v museu I. světové války. Tak nějak tahle musea nemám ráda. Vím, že je důležité vidět, jak děsné to bylo. Vím, že je to třeba si připomínat.  Ale prostě mě z toho mrazí víc než ta nejmrazivější mlha na světě. A nejděsivější je, že je to pouhých 100 let na zpět. Osobní věci, dopisy, balíčky, fajfky…. Působivé a děsivé. Nepochopitelné, že se v těhle drsných horách vůbec dokázali pohybovat a přežívat. Tedy přežívat asi není to správné slovo. A pryč! Musím ven do krásného jasného dne plného turistů a krásných výhledů. Je nádherně jasný, ač je mlha hustější než hustá. Teď už je mlha pořádně dovařená a trochu se obáváme, jak se v ní pojede. Jdeme k motorkám a vidíme postávající zmrzlou motorkářku u brněnské dukárny. Honza, ve snaze jí rozehřát a potěšit, na ni promluví cosi povzbuzujícího. Jako že asi bude líp. Dívá se na něj divně, pak se dívá divně na nás všechny a na mne se usměje. Fakt! Asi tak na lidi působím nebo co. Trochu se tou myšlenkou tetelím, než mě osloví:,,Barčo?“ Aha. Tak nepůsobím. A pozor, tohle je důležitý okamžik v naší partě, neb já jsem ta, které se všichni smějí, že si nikoho nepamatuje. Ale já ji teď odpověděla: ,,Kačko!“ a přesně jsem věděla kam s tím pěkným ksichtíkem. Jo, tak s touhle holkou a jejím chlapem jsme strávili jeden moc vydařený večer na jedné z našich dovolených. A všichni stejnou dobu! No a jen já jsem si ji zapamatovala. Užívám si okamžik převahy, kdy ostatní tápou. Mlha se zas zvedla. Alespoň pro mne! Loučíme se, tak zas někdy někde ;-).

Vyrážíme do mlhy s respektem. Nevětší obavy máme z neosvětlených pumpičkářů. A že jich tu je. Vracíme se zpět a po dvou zatáčkách jsme z mlhy venku. Po dalších sedmnácti TORNANTI (krásně znělé slovo pro vracečky, od teď ho budu používat) odbočujeme vpravo k pasu Sello. Stavíme až za vrcholem, který je zas v mlze a domlouváme se, že se trochu roztrháme. Kdo si chce fotit, bude si stavět, kdo se chce pořádně projet, pojede si dopředu a sejdeme se v…. no prostě se někdy někde sejdeme. Začínáme si to fakt užívat. Docela se vyčasuje, tornanti jsou krásně široké a přehledné, pas se střídá za pasem a zas mě chytá ten pocit, že je svět dokonalý, když má člověk pod zadkem stovku koní a okolo výhledy ukrutně nádherné.

V Corvara se scházíme a jdeme se nabaštit. Nějak nemám klidu, už bych nejraději zas byla za řidítky. Baví mě to. Úžasně mě to baví. Další zastávka je na Passo di Campolongo, kde potkáváme dalšího známého. Tak tohohle moc nepoznávám. Je to kolař, který opravoval řetěz v Maria Luggau. No to snad ne! Tenhle špinavý chlap, s kolem ověšeným bagáží, ujel to co my na motorkách? Ty kilometry a převýšení? Přilbu hódně hluboko dolů. Je mi rozhodně sympatičtější, než ti napasovaní do barevných dresů, prohánějících se po pasech v dohledu svých aut. Kolař se nám snaží česky popřát hodně štěstí, šlápne do pedálů a maže dál. Kam? Netuším, ale žádný cíl by mě neudivil. Potkáváme i Čechy na motorkách, které jsme potkali na pasech…… no skoro na všech. Pořád si říkáme, že je tu hafo motorek, ale ono to tak nebude. Ono jich tu zas tak moc není, jen se tu všude točí jedni a ti samí J.

Arabba, Porve di Livinalongo, Passo Falzarego, Cortina……. V Cortině tankujeme, trochu se motáme a nakupujeme snídani v místním minisupermarketu.

Nevím, jestli je jasno, polojasno, nebo oblačno, nějak se to nad těmi kopci střídá. Hlavně je docela teplo a neprší. A zas mě to baví! Každou tornanti si troufám víc a víc a je mi jasný, že nejsem sama. Gumy našich motorek získávají krásně oblý profil. A když si myslím, že to nemůže být lepší, tak přišel Passo di Giau! A bylo to lepší! Nahoře je nádherně, nejkrásnější pas, který jsme dnes viděli. Kdosi říká, že je to jasný, protože je to první pas, který opravdu vidíme. 29 tornanti dolů, jedna lepší, než druhá. Ani jedna se nezavírá, nepřekvapuje. Uf! Nepamatuji, kdy jsem se takhle skvěle projela! Odbočit do kampu v Malga Ciapela se mi ani trochu nechce, tak se trhám a jedu sama na Passo di Fedaia. Ráno jsme z něj nic neviděli a teď si to tu užívám. Docela se připozdilo a nejsou tu žádní pumpičkáři, motorkáři, plechovkáři, tůůůristi. Jsem tu jen já, moje motorka, kopce osvícené zapadajícím sluníčkem, měkké údolí a dlouhé stíny seníků a hlavně všeobjímající klid. Jen tak stojím opřená o motorku, pozoruji tiché hrdé kopce a je mi krásně.

Na cestě zpět sleduji obdivuhodnou práci ovčáka a jeho psa. Ovce, běžící podél silnice reagují na jedno ovčákovo písknutí. A nezareagují-li, přijde písknutí dvojité a na to zas reaguje pes, který ovce bez problému usměrní. Zas stojím a koukám. Do kampu se z cesty vracím celá spokojená a plná nádherných dojmů. Abych své pocity dala najevo i okolí, tak si přijíždím na plac před stan velmi elegantním přehoupnutím přes travnaté hrboly a fotogenicky se z přilby zubím na večeřící Siskiny. Hanka nedbá a můj téměř enduro výkon nefotí. To je materiál! Fotí futr všechno, kdejaký šutr, bylinu, píďalku a když je opravdu co fotit, tak se nenamáhá foťák vytáhnout. Prý můj výkon nebyl nic moc, no tak to už je úplný nesmysl.

S pocitem dobře odvedené práce se opět odebíráme do kampové hospůdky, kde číšník nabírá šnaps naběračkou, ale nakonec končíme na mejdanu v rozlehlém předsálí sprch. Probíráme dnešní trasu a Hanka říká, že ji má tak nějak v mlze. No vždyť jo, až od nádherného Giau se dá říct, že jsme něco stopro viděli. Venku se opět protrhl hustý mrak a děkujeme čtyřlístku, že lije až teď, když jsme pod střechou. Honza si masíruje nohy višňovicí a Hanka mi cosi zapisuje do deníčku. Pokud je v tom skryto poselství pro příští generace, tak je mi moc líto, ale zůstane utajeno. Neznám řeč, kterou to sepsala. Jen u konce rozlouskávám: ,,Dnes super den, viď Alberte!“ Tak asi tak.

Ujeto 175 km

 

Úterý 5.7.

Lezu z Pepovo nového stanu a zírám: Dnes nevedou šňůrky nad stanem do šedobílého nikam, ale na zářivou horu. Jako když do nás střelí. Hlavně do Hanky. I když tvrdí, že se vůbec nevyspala, protože ji rušil potok (asi počítala protékající hektolitry vody), tak hlásí mínus pět minut do odjezdu. Asi se bojí, aby nám horu nikdo nevyfoukl. Prý nemáme mít blbý poznámky a máme pohnout, nebo budeme stát dlouhatánskou frontu na lanovku. Vše pakujeme, oblékáme se a opouštíme kamp, abychom se za 5 minut zase svlékali a upevňovali motohadry na moto. U kasy jsme téměř sami, kupujeme lístky za 30E na osobu a za ty prachy si můžeme kabinkou vyjet z 1450m n/m v Malga Ciapela až do výšky 3265m n/m do Punta Rocca těsně pod vrchol Marmolady a ještě si po cestě užít dva přestupy. V jednu chvíli je nad námi opět ono šedobílé nic a když do něj vjíždíme, tak se obávám, zda Hanky čtyřlístek nepřestal fungovat. Nepřestal! Vyjíždíme nad nic a …páni!!!….Ono nic pod námi se mění ve zvlněnou hladinu oblačného moře sem tam narušenou ostrůvkem vrcholu. Nadýchané moře šlehačky se vlní, přelévá, mění a my zíráme s pusou dokořán.  Asi vypadáme jak banda vidláků, co vytáhla prvně paty z rodné hroudy. Alespoň podle pobaveného výrazu chlapíka- obsluhy lanovky při našem sborovém óóó.

Napsat, že jsme se výhledem z vyhlídkové kovové věže nabažili je nesmysl. Výhledy se mění každou vteřinou a nabažit se toho nedá, přesto jdeme dolů, kde nás láká bílá pláň. ,,Jediná stopa ve sněhu a nikde druhá k ní…“ mi zní v uších, ač je tu stop víc než dost. Trochu se brodíme, čehož Hanka nedbá a jde daleko a vysoko zdolat vrchol Marmolady. Já končím pod vrcholem a chlapi se motají jen u kraje ledovce. Asi aby je nezáblo. Tóny: ,,…..všude kolem bílo, jako v pohádce…“ vyjadřují mé pocity. Nad námi azurová modř, pod námi tu bílé nadýchané mraky, tu zářivé vrcholky okolních hor a už se hluboko pod námi ukazují i silnice po kterých jsme včera jezdili, jezera u kterých jsme postávali. Shodujeme se, že líp nám to čtyřlístek zařídit nemohl. Pokud bychom sem vyjeli včera, tak bychom se stejně, i kdyby bylo něco vidět, vůbec neorientovali. Teď máme po včerejším objetí masívu Piz Boe a courání po okolí ucelený přehled. Ráda bych o dechberoucích výhledech napsala víc, ale nějak neumím najít ta správně nadšená slova. Neradi nastupujeme do kabinky a sjíždíme na spodní stanici. Ostatní jdou do vojenského musea a já si sedám na sluníčko. Raději než si připomínat, jaké hrůzy tu vojáci museli prožívat se opět kochám klidnou přítomností.

Po cestě dolů se nám ukazuje kamp, který jsme ráno opustili a tak z výšky kontrolujeme, zda jsme tam něco nezapomněli.

Dole na sebe necháváme působit právě prožité okamžiky a jejich nezapomenutelnost umocňujeme obědem v bistru. Ač si kupujeme jen dvě housky a pití, tak nám usměvavá číšnice přidává gratis misku popcornu. A ANI TEN JSEM HONZO NEVYLILA!!!

Směr Passo di Giau, který jsme poté nabrali, mě moc potěšil. Tohle si ráda zopakuji, dnes z druhé strany. Do devětadvaceti tornanti vjíždím natěšeně, ani mi nevadí plná bagáž. Jede se super, jen by si neměli nechávat krást čísla v tornantech. Když tam chybí, tak si myslím, že je to prachobyčejná zatáčka a trochu mě překvapí, že jde o plnohodnotnou tornanti. Ještě že tu jsou krásně široké.

Předem jsem měla trochu obavy, jak nás v téhle zemi plné motorek budou předjíždět místní střelci. A ono ne. Nezažili jsme jediný problém, naopak místní plechovkáři motorkám většinou uhýbají. Takže nebýt pumpičkářů- hotový motoráj. Motorkáři zdraví, což mě při té koncentraci taky dost překvapilo. Příjemně.

Cortinou najíždíme na 51, což je silnice pro všední den. Ty na dovolenou už asi necháváme za sebou. Tahle je v mapě zelená, v reálu už tak ne. Město střídá město, všední provoz, do toho malování přechodů, smaradlavej kamion a značky 50tka a zákaz předjíždění, což samozřejmě pečlivě a zodpovědně dodržujeme J. Vcelku opruz. Alespoň mám čas sledovat domečky. Ty dřevěné z horských pasů ustoupily kamenným, městským v údolí. Netuším, proč mě to nutí používat zdrobnělinu. Tyhle baráčky mají povětšinou dvě parta. Asi mě matou ta malá okénka s protislunečními okenicemi.

U jezera Lago di Pieve, vypadající na mapě taky podstatně líp, než v reálu si dopřáváme odpolední kávu a sledujeme cvrkot. A že je docela pořádný. Konečně ho opouštíme a najíždíme zase na dovolenkovou 52 směr Passo della Mauria. A zas je pohoda. Jen je silnice v dlouhých zatáčkách dost rozbitá. Trochu se bojím, jak budou vypadat místní tornanti. Zbytečně. Jen co se začne silnička víc kroutit, tak se rozšiřuje a uhlazuje si povrch. Prý se jí nemáme bát, ale naopak si ji pěkně užívat. Tak tak činíme. A o to víc, že v tomhle bohem zapomenutém kraji jedeme sami. I pas a skromná městečka jsou neturistická. Připadám si tu trochu nepatřičně, jako by tu nikdo cizí neměl co dělat. Před Tolmezzo mě tenhle pocit opouští spolu s přibývajícími auty. Ale ani tady jich není nějak moc, asi se jim nechce šplhat do kopce k hranicím na Plockenpassu. Od Rakouska se zatahuje, tak se nezdržujeme nějakým dojemným loučením s Itálií a projíždíme poslední znělé tornanti a galerie, abychom na druhé straně kopce najížděli do neznělých tunellů a kurev. V Rakousku nás vítá nejhorší cesta dovolené. Tyhle rozbitý vracečky jsem čekala v Itálii. Jó to jsou ty předsudky.

Dnešních prozatímních 200 kilometrů jedeme pořád mezi kopci. Tenhle masív je snad nevyčerpatelný. V Kotschachu lízneme trochu asfaltu, po kterém jsme jeli před třemi dny a odbočujeme na východ směr Hermagor (111). Čas a mraky nám přikazují dívat se po kampech. U Dellachu opravdu značku kampu vidíme a poslušně dle jejích pokynů odbočujeme vlevo. A tam rozhodně žádný kamp není, ač hubený roztěkaný majitel statku tvrdí opak. Prý tu kamp je, jen si ho musíme umět představit. Prý se na té louce u stodoly kampuje skvěle. Čemuž bych snad i věřila, kdyby se zrovna nehnalo to mračno říkající nám, že si máme najít střechu nad hlavou. Nejraději střechu hospody. Na dotaz úkrytu před lijákem pan statkář krčí rameny. Sedím na motorce a nedutám. O Pepovi ani nemluvě. Ten se snaží dělat, že tu vůbec není, neb se na něj zaměřil statkářův nemocný syn. Neměl chřipku ani kašel a jeho nemoc se projevovala hlučným vykřikováním, širokým úsměvem, mohutným rozhazováním rukama, živelným poskakováním a ohromnou radostí, že přijela návštěva.

Pepa vypadá, že rozhodně nechce trávit noc v blízkosti tohoto dementního majitele statku (to že mu tu vše patří, prý Pepa z chlapcova monologu vyrozuměl) a ač Hanka vypadá, že by tu nejraději zabivakovala, nechává na sebe působit přání většiny a jedeme hledat dál. Zatím neprší a tiše prosím čtyřlístek, aby to ještě chvíli vydrželo. Čtyřlístek poslouchá a dokonce před nás staví po pár kilometrech v Reisachu kamp snů.

Mladý pán v recepci, o němž později zjišťujeme, že je zároveň i hospodským a majitelem kampu nás inkasuje ( 24,5E/2 os.), nabízí nám možnost objednání extra křupavých houstiček ke snídani, což rádi přijímáme a naviguje nás na pěkný plac ohraničený křovím. Stavím stan a Pepa si libuje, že se mu líbí čím dál víc, když ho dokážu postavit sama. Asi začneme jezdit zase na dovolené pod stan.

Ve sprše si užívám teplou vodu dopadající mi na hlavu a tu slyším hlas volající: ,,Honzo, jsi tu?“ Ticho. Otázka se opakuje. Myslím si, že vtipně odpovídám:,, Honza tu není, je u stanu“. Ticho. Majitel hlasu odchází. Po chvíli se ozývá jiný hlas s toutéž otázkou. Opět odpovídám, že jsem tu sama, že tu žádný Honza není. Když už si u zrcadla dělám čerstvou frizúru, tak do sprch přichází majitelé hlasů. Jsou to kluci okolo 12ti let. ,,Honza tu fakt není?“ ,,Ne, jsem tu opravdu sama“. V tu chvíli se z jedné z kabinek na dámských sprchách ozve nesmělé pípnutí:,, jsem tu“. Páni! byla jsem ve sprše s Honzou! Kluci očividně nechápou, co mne na tom tak rozesmálo. Ještě rozchechtaná přicházím ke stanu, abych partě sdělila, že jsem byla ve sprše s Honzou.

Čtyřlístek zase zabodoval. Sotva máme vše pod stanem a sebe v hospodě, dává se do deště. Tentokrát do opravdu pořádného, takového, co donutí majitele pozorovat jezírko s lekníny, zda už nepřetéká. Kdosi z nás se ptá, jak v tom půjdeme ke stanům, kdosi jiný odpovídá, že po čtyřech a tak si rychle dáváme šnaps. Majitel, recepční a hospodský nás rád obsluhuje a vše nám servíruje tak, aby měl dobrý výhled na Hanku a hlavně na její výstřih. Honza to komentuje slovy, že ho to vůbec neruší, naopak mu dělá dobře, že je jeho žena tak oblíbená. A Pepa dodává, že jsme díky ní zatím dostali flašku kořalky, kšiltovky a teď exkluzivní obsluhu, že je to od ní moc pěkné, co pro partu dělá. Honza si maže nohu tentokrát meruňkovicí, konečně se mu dostává povolení dát si vysněný štrúdl a pak mu zakazujeme dělat Dana, protože začíná lovit na gůglu nějaké slovo, které si vymyslel a teď nám chce dokázat, že fakt existuje, čímž ale zkazí skvělou zábavu, která při nevědomosti vzniká. Stejně mu neuznáváme, že je multibilingvní. Všichni se shodujeme, že si musíme tenhle kamp přidat na seznam kampů k zapamatování. Déšť ustává a můžeme odejít po dvou.

Dnes ujeto 217km

Středa 6.7.

V noci mě trochu rušil liják. Obávám se o motohadry ukryté v předsíňce stanu. Zbytečně. Stan je dokonalý. V šest mě budí mohutné kostelní zvonění. No to snad ne! Lezu ze stanu a obcházím kamp. Zjišťuji, že je fakt parádní a když se dole nad údolím začne rozplývat mlha, tak se rozplývám i já. Další romantické ráno. Kolem půl osmé leze sluníčko z mlhy a Siskini ze stanu. Dávali bychom si v klidu kávu a čerstvé houstičky, kdyby se Honza nehádal, že je o hodinu míň protože mu to říká foťák. Za trest programuje do GPS nezpevněné cesty a nedbá na naše hudrování.

A zase jedeme. Zalesněné kopce po pravé straně mají prstence z mraků a ze silnice na všední den mířící na Hermagor se páří. Za Panem Magorem se na silnici 111 zdržíme jen pár kilometrů a odbočujeme u nějaké kotěhulky s názvem Sussawitsch vlevo. No potěš koště. On ten mameluk fakt nechal nezpevněný cesty povolený! Protože nikam jinam nás tahle uzounká se zákazem vjezdu čemukoliv většímu, než malé dodávce a plné děr zavést nemůže. Možná se koukáme i trochu vyděšeně, ale zas né tolik, jako řidič autobusu neznalý zákazové dopravní značky. Teď tu stojí šprajclý v jedné ze zatáček a jistě si slibuje, že si mezery ve vzdělání fofrem doplní. Zadky máme slušně naklepané a umím si dost živě představit bolest zadku frajírka jedoucího v Kaipanu kousek před námi. Kdesi, kde vlci dávají dobrou noc je vesnička Kreuzen a u té to asi začne. Jaké překvapení. Asfalt zůstává, dokonce se trochu urovnává a krásným, zeleným údolím nejede kromě nás nikdo. Dovolenková!

V Feistritz a.d.Drau z ní odbočujeme na silnici 100 na všední den a vcelku rovně a nezajímavě dojíždíme do Spittal a.d.Drau (sakra! Čert aby se v těch rakouskejch Špitálech vyznal). Už bylo na čase. Moje motorka i já jsme si už přály nějakou tu zatáčku. Tak vítáme kruháč. I Honza se pravděpodobně trochu nudí, neb se asi zamyslel a to zamyšlení ho stálo kousek gumy zanechané na Špitálské silnici. Za Spittalem a.d.D. najíždíme na 99tku. Projíždíme Gmund i.Karnten opět bez romantické procházky a bez zastavení v museu Porsche, za což dostává Honza za uši ač se vcelku logicky brání, že jsme si klidně mohli zastavit a pokračujeme na Katschberg čímž rozplétáme obří cop, který jsme tu pletli v sobotu.        Dnes se nám tu jede o poznání líp. Rozhodně to v zatáčkách klopíme víc, než v sobotu. Buď jsme se v nádherných tornantech parádně vyjezdili, nebo si luxusně sjeli gumy, ale nejpravděpodobnější je, že nám ubyly konzervy. Pak už jen motorky projíždí tu hezčí, tu nic moc místa s názvy Radstadt, Bad Ischl, Gmunden. V Gmundenu jsme do sebe hodili redbulíky, do motorek benzín a s vědomím, že to je vše přátelé, zamířili na zabydlený sever. A pak nic nevím. Pak mám v deníčku velikánským písmem napsáno LINZ!!! To asi abych na něj nezapomněla. Což je nesmysl, neb na dnešní průjezd se zapomenout nedá, ač se o to v následujících měsících budu hodně snažit. Honzova GPSka se rozhodla, že nás celou dobu bedlivě poslouchala a vodila tím nejhezčím, čím mohla a teď nám to spočítá. Nevím kudy jsme jezdili, nevím kolikrát jsme jezdili stejnými křižovatkami, nevím kolikrát jsme projeli kolem stejných budov, vím, že se mi to nelíbilo a že to trvalo ukrutně dlouho. A že bylo horko. Ne! Bylo HORKO!!! a že to říkám já, je už co říct. Peklo s názvem Linz nás nakonec přeci jen propustilo a pocit z dnešního dne zachránila prověřená silnice Studánky, V.Brod, Rožmberk, Č.Krumlov, Habří. A teď je to vše, přátelé……….

 

Dnes ujeto 448km

 

……..no, vlastně ještě ne. Teď ještě shrnout, že jsme projeli celkem 1557km. A že to bylo asi nejhezčích 1557km, které jsme kdy jeli. Pravda, průjezd Linzem z kilometráže musíme odečíst. Že jsme na všemožných passech a v tornantech věděli, že se sem jednou, či snad i víckrát rozhodně vrátíme. Že nalézt čtyřlístek na začátku dovolené je výhrou. Že klidně může půl dovolené propršet, když je to zrovna ta půlka noční.  A úplně nejdůležitější je, že se Pepovi jeho dárek k šedesátinám zalíbil natolik, že dokonce kývnul na nápad, aby naše dovolená za pár dní pokračovala. A tak 24.7. vyrážíme………….. a to je jiný příběh. Jedeme dál…… 🙂 .

 

http://barcafotky.rajce.idnes.cz/Dolomity_07_2016/